Tech HVG 2024. szeptember. 30. 18:03

Találtak egy 72 millió éves dinoszauruszkoponyát, 272 kilogrammot nyom

A kanadai Albertánál a sejtések szerint 300 Pachyrhinosaurus pusztulhatott el. Most megtalálták az egyik felnőtt példány koponyáját.

Izgalmas leletre bukkantak nemrég Észak-Amerika azon területén, ahol az eddigi legtöbb dinoszauruszmaradványt tárták fel: egy 272 kilogramm súlyú koponya került elő. A 72 millió éves fosszília az albertai lelőhelyről a kanadai Philip J. Currie Dinoszaurusz Múzeumba került át. A maradvány egy Pachyrhinosaurushoz tartozott, amely társaival együtt a késő kréta időszakban élt Észak-Amerikában – írja az Interesting Engineering.

Az állatnak nem volt szarva, helyette egy nagy csontos dudor türemkedett ki a koponyából az orrnál és a szemek felett. A kutatók szerint ez annyira egyedivé tette őket, hogy ha egy ilyen koponyára bukkannak, akkor azonnal tudni lehet, hogy egy ilyen őslényhez tartozott.

A The Canadian Press beszámolója szerint a Pachyrhinosaurusok növényevők voltak, méretüket tekintve pedig az indiai elefántokhoz és orrszarvúkhoz hasonlíthatók. Az állatok körülbelül 70 millió évvel ezelőtt vándoroltak a mai Alberta terméketlen vidékein. Bár eddig csak két felnőtt állat koponyájára bukkantak, a szakemberek szerint a korábbi feltárások alapján arra lehet következtetni, hogy nagyjából 300 ilyen dinoszaurusz pusztult el rejtélyes körülmények között ezen a területen.

A koponyát fejjel lefelé találták meg, ami olyan, mintha az állat a hátán feküdt volna.

‘Big Sam’ pachyrhinosaurus skull unearthed in northern Alberta

After nearly a year of digging, paleontologists near Grande Prairie, Alta., have unearthed a 272-kilogram pachyrhinosaurus skull. The team from the Philip J. Currie Dinosaur Museum named the specimen ‘Big Sam’ and said that it’s uniquely preserved because it was found upside down, indicating the dinosaur was lying on its back when it died.

Hogy egy sűrű lelőhelyről van szó, az az 1980-as évekig ismeretlen volt a kutatók számára. Az első csontokat ugyan az 1950-es években találták itt meg, ám a paleontológia annyira gyerekcipőben járt, hogy csak évtizedekkel később derült ki, mennyire értékes a terület. A mérések szerint 100-300 csont lehet négyzetméterenként.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.