A kanadai Albertánál a sejtések szerint 300 Pachyrhinosaurus pusztulhatott el. Most megtalálták az egyik felnőtt példány koponyáját.
Izgalmas leletre bukkantak nemrég Észak-Amerika azon területén, ahol az eddigi legtöbb dinoszauruszmaradványt tárták fel: egy 272 kilogramm súlyú koponya került elő. A 72 millió éves fosszília az albertai lelőhelyről a kanadai Philip J. Currie Dinoszaurusz Múzeumba került át. A maradvány egy Pachyrhinosaurushoz tartozott, amely társaival együtt a késő kréta időszakban élt Észak-Amerikában – írja az Interesting Engineering.
Az állatnak nem volt szarva, helyette egy nagy csontos dudor türemkedett ki a koponyából az orrnál és a szemek felett. A kutatók szerint ez annyira egyedivé tette őket, hogy ha egy ilyen koponyára bukkannak, akkor azonnal tudni lehet, hogy egy ilyen őslényhez tartozott.
A The Canadian Press beszámolója szerint a Pachyrhinosaurusok növényevők voltak, méretüket tekintve pedig az indiai elefántokhoz és orrszarvúkhoz hasonlíthatók. Az állatok körülbelül 70 millió évvel ezelőtt vándoroltak a mai Alberta terméketlen vidékein. Bár eddig csak két felnőtt állat koponyájára bukkantak, a szakemberek szerint a korábbi feltárások alapján arra lehet következtetni, hogy nagyjából 300 ilyen dinoszaurusz pusztult el rejtélyes körülmények között ezen a területen.
A koponyát fejjel lefelé találták meg, ami olyan, mintha az állat a hátán feküdt volna.
Hogy egy sűrű lelőhelyről van szó, az az 1980-as évekig ismeretlen volt a kutatók számára. Az első csontokat ugyan az 1950-es években találták itt meg, ám a paleontológia annyira gyerekcipőben járt, hogy csak évtizedekkel később derült ki, mennyire értékes a terület. A mérések szerint 100-300 csont lehet négyzetméterenként.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.