Mars-misszió szimulációján vett részt négy önkéntes – a Földön. A küldetést a NASA szervezte, és 45 napon át tartott a Johnson Űrközpontban berendezett, 650 négyzetméteres helyszínen.
A héten lezárt szimuláció során a résztvevők végig izolálva voltak, és olyan feladatokat hajtottak végre, melyekkel a Marsra utazó leendő asztronautáknak is meg kell majd birkózniuk. A kísérletben részt vevők összesen 18 vizsgálatot végeztek, hogy segítsenek a NASA-nak és a többi űrügynökségnek megérteni fontos dolgokat. Például:
- hogyan reagálnának egy mélyűri küldetés során a bezártságra,
- a kihívást jelentő munkakörülményekre,
- a távoli környezet természetére.
Ami azt illeti, ez már a harmadik HERA-küldetés volt, de az eddigiek közül ez volt a legrészletesebb a tekintetben, hogy milyen munka- és életkörülményekkel kell majd megbirkózni a vörös bolygón. A négyfős csapat egy hidroponikus kertből gyűjtött be növényeket az élőhelyen belül, és egy műholdat is „pályára állítottak” a marsi adatgyűjtés szimulálására.
Az élőhelyet nem hagyták el, de a virtuális valóság segítségével sétált a Mars felszínén, valamint drónokat is indított. Volt egy „földi irányítás” is, akivel a kapcsolat egyre lassabbá vált, szimulálva azt is, ahogyan a Föld és a Mars között jelentős lesz a kommunikáció. Végül eljutottak az 5 percig – ennyi időbe fog telni, míg egy üzenet a Földről eljut a Marsra (vice versa).
Az érdeklődők a NASA oldalán jelentkezhetnek önkéntesnek, de elég szigorúak a feltételek: amellett, hogy amerikainak kell lenni (vagy rendelkezni kell zöldkártyával), az is elvárás, hogy a jelentkező egészséges legyen, és ne dohányozzon. Már csak azért sem, mert a Mars felszínén szkafanderben sétálgatva nem lehetne csak úgy rágyújtani. Az élőhelyen pedig érthető okokból lesz ez tilos.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.