Tech HVG 2024. szeptember. 29. 08:03

Ilyen laptop eddig nem volt: jönnek 1 Hz frissítésű gépek, és ez jobb hír, mint elsőre gondolná

Miközben a minél nagyobb képernyőfrissítési frekvencia akár komoly érv is lehet egy készülék mellett, egy fejlesztés éppen hogy leviszi ezt az értéket az energiatakarékosság jegyében. A legszebb az egészben, hogy mindez dinamikusan történik, így nem jár a képminőség észrevehető romlásával.

A kijelző a laptopok egyik legnagyobb mumusa, mármint ami az energiafogyasztást illeti, különösen akkor, ha a frissítési frekvencia 90 Hz felett van. Talán ezért is próbálták meg csökkenteni ezt az értéket az Intel és a BOE szakemberei, méghozzá úgy, hogy mesterséges intelligenciát is bevetettek annak érdekében, hogy ez ne zavarja meg túlságosan a felhasználó élményét.

A Winning Display 1 Hz nevű laptop-kijelzővel jelentősen, akár 65 százalékkal is csökkenthető a képernyő energiafogyasztása. De nem akárhogyan. A különleges panel képes arra, hogy adott esetben dinamikusan akár 1 Hz-re állítsa be a frissítési gyakoriságot. Mesterséges intelligencia-algoritmusokat használ az egyes feladatok frissítési gyakoriságának meghatározására, és figyeli azokat a helyzeteket, ahol nincs szükség nagy frekvenciára. Például, ha a felhasználó videót néz és közben jegyzetel, akkor a videót mutató ablak magas, egyenletes frissítési gyakoriságot tarthat fenn, míg a képernyő jegyzetelő része alacsonyabb frissítést használ az energiatakarékosság érdekében. És persze ha játékra kerül a sor, a frissítési frekvencia akár 120 Hz is lehet. A Winning Display 1 Hz, azaz az energiatakarékos kijelző-technológia az Intel Lunar Lake processzoraival hajtott laptopokban debütálhat – írja a kínai tudósításokra hivatkozó Tom’s Hardware.

Persze a szabványos OLED panelek nem képesek változó frissítési gyakoriságra. Ezért egyes gyártók az LTPO (alacsony hőmérsékletű polikristályos oxid) alkalmazásával próbálják megoldani ezt a problémát. Ez nemcsak a különböző frissítési frekvenciák közötti gyors váltásra képes, hanem sokkal kevesebb energiát is fogyaszt, mint a hagyományos OLED-ek.

Összességében úgy tűnik, hogy a fenti fejlesztés is része lehet az Intel Intelligent Dispay Technology 2.0 platformjának, amely számos támogató technológiát egyesít.

Hardware Zone

Az egyik ilyen az autonóm alacsony frissítési gyakoriság, amely félaktív terhelési forgatókönyvek esetén automatikusan szabályozhatja a frissítési gyakoriságot. Egy másik, a „felhasználói frissítési gyakoriság” MI segítségével elemzi a felhasználói viselkedést, például az egérmozgásokat, a fejmozgásokat és az alkalmazáshasználatot. Ha úgy látja, hogy a felhasználó nincs ott, akkor  minimálisra csökkenti a frissítési gyakoriságot. A PixOptix pedig javítja a kontrasztot, miközben csökkenti a háttérvilágítás energiafogyasztását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.