Tech HVG 2024. szeptember. 27. 14:03

Miért nincs még az iPhone-okban képernyő alá rejtve az arcfelismerő Face ID?

Többen is állítják, hogy lanyhul kicsit az Apple innovációs kedve, és a jelentősebb újításokkal a vetélytársak rukkolnak ki. Ezzel nincs is mit vitázni, azonban az Apple stratégiája is érthető: a biztosra játszik. És így van ez a kijelző alá tett Face ID esetében is.

Ahhoz, hogy a frontoldali kijelzőt tényleg semmi se zavarja, az itt lévő érzékelőket a kijelző alá kell helyezni. Tudják ezt az Apple-nél is, azonban – állítják iparági bennfentesek, köztük Ross Young, a DSCC ismert elemzője – még a jövő évi iPhone 17-nél sem fog ez megvalósulni. A koreai kijelző-üzletág forrásai is hasonlóképp vélekednek, sőt egy kissé tovább is mennek ennél. A The Elec dél-koreai kiadvány állítja, az Apple csak akkor kezdi el használni a panel alatti Face ID kamerakészleteket az iPhone-okon, ha legalább két fő kijelző-szállítója elsajátította a UPC nevű technológiát.

A UPC egy olyan technológia, amely a kamerát a panel alá helyezi, és ha a kamera funkciót nem használják, akkor ez a terület normál kijelzőként működik. Az Under Panel (panel alatti) Face ID technika elve megegyezik az UPC-jével.

A panel alatti kamera (UPC) és a lyuk alatti kamera összehasonlítása
The Elec

Jelenleg a Samsung Display és az LG Display fejlesztenek kapcsolódó technikákat, de köztudott, hogy ezek tökéletességi szintje még nem éri el az Apple színvonalát. De akkor hogy is van ez a Samsung hajlítható telefonjai (például a Galaxy Z Fold 6) esetében, ahol már a kijelző alatt vannak a kamerák? Nos, a felbontás itt mindössze 4 MP, a minőség pedig a legnagyobb jóindulattal sem dicsérhető, a kis érzékelőt érő elégtelen megvilágítás miatt – mutat rá a Phone Arena.

A Samsung Display jelenleg a kanadai OTI Lumonics céggel dolgozik együtt azon, hogy a rejtett, panel alatti kamera feletti OLED-kibocsátó réteg átlátszó legyen, hogy elegendő fény érje ahhoz, hogy az Apple Face ID modulja felismerje az arcot, vagy a szelfikamera jobb minőségű képeket készítsen. A Face ID készlet által kibocsátott infravörös sugarak azonban továbbra is diffrakciós jelenséggel szembesülnek, így a Samsungnak folyamatosan tökéletesítenie kell az átlátszó OLED képernyő technológiát.

Az LG Display és az LG Innotek is dolgoznak különféle technológiákon. Az LG Innoteknél például olyan szabad formájú objektíveket fejlesztenek, amelyek úgy alkalmazkodnak, hogy maximalizálják a felettük lévő kijelzőrétegen keresztül beérkező fényt. A cég számos ehhez kapcsolódó szabadalmat nyújtott már be.

Ezek az erőfeszítések azonban ma még a kutatási fázisban vannak, ami megmagyarázza, hogy az Apple miért „késlekedik” egy teljes képernyős iPhone bemutatásával, amelynek a Face ID kamerakészlete el van rejtve a kijelző alatt. Valójában még azt sem döntötték el Cupertinóban, hogy az új megoldást először a (majdani) összehajtható iPhone-on mutatják be, vagy beviszik-e a szokásos iPhone-vonalba.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.