Amerikai kutatók tíz éven át keresték a választ arra, mi adhat ki rendkívül furcsa, egy sci-fi űrhajójának hangját idéző hangot a Mariana-árok mélyéről.
Tíz év után végre megoldódott a rejtély, hogy mi okozza a Mariana-árokból érkező kísérteties hangokat. A világ legmélyebb – 10 935 méter mély – óceáni árka felől még 2014-ben hallottak először a tudósok különös hangokat, miközben akusztikus felméréseket végeztek a mélyben.
A hang két különálló részre bontható: az egyik egy mély, robusztus hangra, amely a mélyben több helyről is visszaverődik, míg a másik egy magas hangú fémes recsegés, amit a kutatók a Star Trekben és a Csillagok háborújában látott űrhajók által kiadott hangokhoz hasonlítottak.
A kutatók nem tudták mire vélni a hangokat. Bár először azt gondolták, hogy a kék bálnák (Balaenoptera musculus) vagy a hosszúszárnyú bálnák (Megaptera novaeangliae) adhatják azt ki, kiderült, hogy a rögzített hang egyetlen ismert bálnához sem társítható. Úgy tűnik azonban, az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) tudósainak sikerült megfejteniük a rejtélyt.
A Frontiers in Marine Science tudományos lapban megjelent publikáció szerint a hang forrásának a Bryde-bálna (vagy trópusi bálna, Balaenoptera edeni) tekinthető, a szakemberek pedig úgy vélik, a hang segítségével az állatok megtalálhatják egymást. A felfedezéshez a mesterséges intelligencia is hozzájárult, amellyel a kutatók 200 ezer órányi hangfelvételt tudtak átnézni – írja a LiveScience.
A szakemberek akkor kezdték gyanítani, hogy a Bryde-bálna lehet a forrás, amikor a Mariana-árok közelében 10 példányt találtak, amelyből kilenc adtak ki a jellegzetes hangot. Ann Allen, a tanulmány vezető szerzője szerint egy még lehet véletlen, kettő véletlen egybeesés, kilenc viszont már a forrást jelölheti.
Ahhoz azonban, hogy kiderüljön, valóban ezek az állatok felelősek-e a kiadott hangért, az évek során a környéken rögzített hangfelvételeket is át kellett nézni. Ehhez először képpé – spektogrammá – kellett alakítani a hangot, hogy aztán az algoritmusnak is könnyebb legyen egyezést találnia. Ezután már könnyű volt bizonyítani az egyezést.
A tanulmány azt is megállapította, hogy a hangot csak a Csendes-óceán északnyugati részén lehetett hallani, annak ellenére, hogy az állatok sokkal nagyobb területet lefedve vándorolnak. Hogy pontosan miért adják ki ezt a hangot, egyelőre nem tudni, de a kutatók úgy sejtik, hogy ezzel tarthatják egymással a kapcsolatot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.