Már 2026-ban a Marsra küldené az első üres Starship űrhajót a SpaceX, hogy így tesztelje a hosszú út során. Már ez is igen optimista tervnek tűnik, nem is beszélve arról, hogy négy éven belül ember is indulna a vörös bolygóra.
Eddig négy tesztrepülésen van túl a SpaceX űrhajója, a Starship – teljes sikert azonban csak a legutóbbi teszt hozott, amikor az űrhajó, valamint a gyorsítórakéta is egyben vissza tudott térni a Földre.
Sikeres teszt ide vagy oda, még megannyi próbára van szükség, hogy a Starship egyszer beteljesítse a célját, ami igencsak ambiciózus: eljutni a Marsra, idővel embereket is eljuttatva a vörös bolygóra. Talán nem túlzás azt állítani, hogy ez lesz a valaha volt legkomplexebb dolog, amit az emberiség véghez próbál vinni, de addig még hosszú út vezet. Szükség van arra is, hogy az eddig csak szuborbitális Föld körüli pályán tesztelt űrhajó legénység nélkül is eljusson a Marsra, tesztelve, hogy minden rendszer rendben működik-e; ide értve a leszállást is. Egy ilyen hosszú úton a legapróbb hiba is végzetes lehet a leendő űrhajósok számára.
Elon Musk most vázolta is az első terveket: szeretné, ha már 2026-ban elindulna az első üres Starship a Marsra. Már amennyiben minden a tervek szerint megy. Ugyanakkor négy éven belül az első embereket is elindítanák a vörös bolygóra, ami még az előbbinél is optimistább tervnek tűnik. Ennek természetesen feltétele, hogy a legénység nélküli úton minden rendben menjen.
Musk az X-en közzétett bejegyzésére a Space.com figyelt fel, és itt még nincs vége a SpaceX-alapító/vezérigazgató eszmefuttatásainak: az első emberes küldetés után úgy véli, egyre gyakoribbá válhatnak az emberes repülések, így 20 éven belül akár egy önfenntartó várost is építhet az emberiség a Marson.
Azt azért érdemes megjegyezni, hogy Musk gyakran vázol fel ambiciózus terveket, és nagyon sok dolognak kell még összeállnia ahhoz, hogy tényleg biztonsággal lehessen embert küldeni a Marsra. A SpaceX egyébként már a Starship ötödik tesztrepülésére készül; ez lesz az első alkalom, hogy a gyorsítórakéta a tervek szerint az indítóálláson landol majd. Ez azért lesz fontos a jövőben, mert az újrahasználható rakétát sokkal könnyebb lesz így felkészíteni a következő küldetésre, mint máshonnan szállítva.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.