Tech HVG 2024. szeptember. 08. 16:03

Vírusként terjedt egy TikTok-videó az ingyen pénzről, aztán jött a kellemetlen fordulat

Több ezer amerikai próbált meg egy trükk segítségével úgy pénzt kivenni az ATM-ből, hogy arra nem volt fedezet. A történetnek nem lett jó vége.

Nemrég vírusként terjedtek el a TikTokon azok a videók, amelyek azt mutatták be, hogy az Egyesült Államokban hogyan lehet átverni az amerikai Chase Bank pénzfelvevő automatáit úgy, hogy azok „ingyen pénzt” adjanak ki. Gyors spoiler következik: sehogy, legalábbis nem legális módszerrel.

Az ominózus videókban – amit azóta már töröltek a TikTokról (nem tudni, hogy a tulajdonosuk vagy a platform-e) – azt lehetett látni, hogy egy csekkfüzet segítségével egy nagyobb összeget akar valaki betenni a számlájára az ATM segítségével. Amikor a csekket bevette az automata, rögtön utána egy másik, kisebb, de még mindig jelentős összegű készpénzfelvételt kellett elindítani, így még azelőtt fel lehetett venni a pénz egy részét, hogy kiderült volna, a betett pénzre valójában nincs fedezete az illetőnek.

Amit a TikTokon life hackként mutattak be a videósok, arról rövid időn belül kiderült, hogy nem más, mint egy banki csalás. A JP Morgan Chase megerősítette a Wall Street Journalnak, hogy feljelenítik azokat, akik ilyen módon jutottak pénzhez, vagy próbáltak pénzhez jutni. A hasonló csalásokért az Egyesült Államokban börtön jár.

TikTok-kihívás vezetett a lánya halálához és a nő szerint ez az algoritmus bűne

A 10 éves gyerek tavaly vett részt és vesztette életét a „filmszakadásnak” vagy „fuldoklásnak” is nevezett kihívásban.

Hogy pontosan hányan próbáltak meg ezzel a módszerrel pénzhez jutni, azt nem tudni, a bank azonban úgy fogalmazott, hogy ezrek. Ami biztos: a törölt videókon a Gizmodo szerint több tízmillió megtekintés volt.

Az egyik népszerű videóban egy nő azt ecseteli az édesanyjának, hogy ezzel a hibával 40 000 és 50 000 dollár közötti összeget lehet felvenni. Ez 14,2 és 17,7 millió forint közötti összeget jelent. Az anyja meglehetősen szkeptikus volt a módszerrel kapcsolatban, és aggódott amiatt, hogy esetleg a bank befagyasztja a számláját.

Tanúság: nem minden TikTok-trendet kell gondolkodás nélkül követni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.