Egyre gyakoribbak az okoseszközök felé történő hackertámadások, így a gyártók is igyekeznek minél nagyobb súlyt fektetni eszközük biztonságára. A Samsung élen jár e törekvésben új telefonja esetében is, kár, hogy a készülék nem mindenki számára érhető el.
Már négy éve annak, hogy összeállt a Samsung hazája mobilszolgáltatójával, az SK Telecommal, hogy piacra küldjék a Galaxy A Quantum nevű készüléket. Valójában egy újramárkázott Galaxy A71 5G-ről volt szó, azonban volt egy igen nagy és fontos különbség: a készülékbe egy kis kvantumchip is került. Ez a kis áramkör LED-fény és CMOS-érzékelő segítségével állított elő véletlenszerű számokat, ezeket használta fel a rendszer a titkosításra. A fejlesztők már akkor elmondták, hogy ezt a kis áramkört tulajdonképpen lehetetlen feltörni, így a telefont sem lehet meghekkelni.
Néhány hasonló modell után pár napja egy újabb jelent meg: az IDQ, a Samung és az SK Telecom közösen kiadták a Galaxy Quantum 5-öt, amely ötvözi a kvantumtechnológiát a Samsung Knoxszal, a Samsung hatékony biztonsági platformjával.
Elődeihez hasonlóan a Galaxy Quantum 5 is tartalmaz kvantumbiztonsági funkciókat. A telefonba megtalálható a világ legkisebb (2,5 x 2,5 mm-es) Quantum Random Number Generator (QRNG) lapkakészlete, amely ennél a modellnél is lehetővé teszi az információk megbízható hitelesítését és titkosítását, beleértve az adatok külső memóriában való tárolását. Amikor egy alkalmazás használatához hitelesítésre van szükség, akkor védeni kell az érzékeny adatokat, például az ujjlenyomatokat és az arcképeket. Ilyenkor jut feladathoz a kvantumchip, amelyik a már említett kiszámíthatatlan, valós véletlenszámok generálásával védi meg a folyamatot.
Arról, hogy kvantumbiztonsági szolgáltatásokat vesznek igénybe, az állapotsoron található „kvantumjelző” értesítési funkció tájékoztatja a felhasználókat. Ez a funkció be- és kikapcsolható, de alapértelmezett rendszerműködésként aktív marad, függetlenül a jelző állapotától.
Egyébként a kvantumchip az egyetlen különbség a Galaxy Quantum 5 és a Galaxy A55 között. A készüléknek tehát 6,6”-es Super AMOLED kijelzője van, 120 Hz-es frissítési gyakorisággal. A motorháztető alatt a Samsung saját gyártású Exynos 1480 alkalmazásprocesszora dolgozik, 8 GB RAM és 128 GB bővíthető tárhely társaságában. A telefonnak IP 67-es besorolása van, azaz védett a portól és a víztől. A hátoldalon hármas kamerarendszer található, amely magában foglal egy 50 MP-es elsődleges kamerát, egy 12 MP-es ultraszéles kamerát és egy 5 MP-es makró kamerát a közeli felvételekhez. A telefonnak 5000 mAh-s akkuja van, amely támogatja a 25 W-os gyorstöltést. A Galaxy Quantum 5 nagyjából 146 ezer forintnak megfelelő összegért kapható.
Sajnos, nem mindenkinek adatik meg, hogy birtokolhassák minden idők legbiztonságosabb Samsung telefonját: a Galaxy Quantum 5 ugyanis csak a dél-koreai SK Telecom hálózatán működik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.