Tech HVG 2024. szeptember. 04. 15:33

Egy csapásra enyhíthetné a globális energiaválságot, ha ilyen „tányérokat” tennének a tengerbe

Az ausztrál Carnegia Clean Energy nevű vállalat a tengerek hullámzását használná ki, hogy elektromos áramot termeljen.

Miközben a zöld átállásnak köszönhetően egyre több nap- és szélerőműre van szükség, a Föld 70 százalékán rendelkezésre álló hatalmas energiatartalék továbbra is kihasználatlan. Az Egyesült Államok energiaügyi minisztériumának becslései szerint az árapály-hullámok kinetikus energiája egymaga képes lenne fedezni Amerikai energiaszükségletének mintegy 60 százalékát.

Az elképzelés jó, a megvalósítással azonban még vannak problémák. Például az, hogy nincs olyan eszköz, ami hatékonyan tudná elektromos árammá alakítani a tengerek hullámzását, majd azt be is tudná táplálni a hálózatba. Az eddigi megoldások jellemzően a víz felszínén lebegtek, így szabad szemmel is láthatóak voltak, az ausztrál Carnegie Clean Energy nevű cég fejlesztése azonban a víz felszíne alatt fog dolgozni. A kialakítása megkönnyíti a telepítését, valamint védi a vízi élővilágot is – számolt be róla az Interesting Engineering.

A Ceto nevű fejlesztés a görög mitológiából ismert tengeristennőről (Kétó) kapta a nevét. A szén-dioxid-kibocsátás nélkül áramot termelő szerkezet prototípusát a tervek szerint 2025-ben kezdi majd el tesztelni a vállalat. A lapos, tányér alakú szerkezetben három forgó egység helyezkedik el, ami egy tekercshez csatlakozik. A tenger hullámzása ezeket a hengereket mozgatja, így a készülék elektromos áramot tud generálni, amit kábeleken keresztül juttat el a szárazföldre.

Carnegie Clean Energy

Az ausztrál vállalat nagyon szeretné, ha a szél- és napenergia mellett a vízenergia hasznosítása is teret kapna. A megoldást jelenleg a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság vizsgálja, hogy kiderüljön, mennyire valósítható meg az elképzelés, és megkaphatja-e a telepítéshez szükséges tanúsítványokat a szerkezet. Jelenleg egy hatfős szakértőgárda vizsgálja ennek a lehetőségét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.