Több mint 5000, a témában készült tanulmányt vizsgáltak a tudósok, és kiderült, ezek között nagyon kevés olyan van, ami megfelel a legszigorúbb tudományos követelményeknek. Ezek eredménye azonban meglehetősen egyértelmű.
A 2000-es évek óta – vagyis a mobiltelefonok elterjedése óta – tartja magát az a hiedelem, hogy a készülékek használata agydaganatot okozhat. Azóta több ezer kutatást végeztek el a tudósok, ami a kettő közötti összefüggést vizsgálta, ezek eredményét pedig az Egészségügyi Világszervezet foglalta össze egy új tanulmányban.
A Science Direct című tudományos lapban publikált tanulmány szerint az eredmény azt mutatja, hogy a mobiltelefonok használata nem áll összefüggésben az agy, valamint a fej-nyak rák kialakulásával. Az Ausztrál Sugárvédelmi és Nukleáris Biztonsági Ügynökség (Arpansa) által vezetett vizsgálat több mint 5000 tanulmányt tekintett át, amelyeket két részre osztottak: az egyik csoportba a tudományos szempontból a legszigorúbb elvárásoknak megfelelt vizsgálatokat tették, a másikba pedig ebből a szempontból a leggyengébb vizsgálatok kerültek. Ez utóbbiakat aztán kizárták az összegzésből.
Végül 63 olyan tanulmány maradt, ami megfelelt a legszigorúbb követelményeknek. Ezeket 1994 és 2022 között publikálták, a vizsgálatokat pedig emberek bevonásával végezték el – ami azért fontos, mert ez mindig pontosabb eredményt jelent, mint az állatkísérletekre alapuló kutatások.
Ken Karipidis, a most megjelent tanulmány vezető szerzője szerint a tanulmány a központi idegrendszer – beleértve az agyat, az agyhártyát, az agyalapi mirigyet és a fület –, valamint a nyálmirigy daganataira összpontosított. A legfőbb megállapítás szerint
- nincs összefüggés a hosszú távú (10+ év) mobilhasználat és a rák kialakulása, valamint
- a mobilhasználat (hívásban töltött idő és hívások száma) és a rák kialakulása
között – emelte ki a lényeget a The Guardian.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.