Bár úgy tűnt, 2022 végén pont került egy, a Google ellen indított csoportos kereset végére, mondván a cégnek van igaza, most felülvizsgálják az ügyet.
Újabb csoportos keresettel kell szembenézzen a Google, miután az amerikai fellebbviteli bíróság megváltoztatott egy 2022. decemberi ítéletet – írja a The Verge.
A Google ellen először még 2020-ban indítottak egy csoportos keresetet, mondván a cég adatokat gyűjtött a Chrome-felhasználóktól, függetlenül attól, hogy engedélyezték-e az adataik szinkronizálását. Ez a funkció teszi lehetővé a könyvjelzők, előzmények, jelszavak, megnyitott lapok és sok más szinkronizációját a Google-fiók segítségével. Ha több eszközre is belép ugyanazzal a fiókkal, gyakorlatilag ott folytathatja egy másik készüléken a böngésző használatát, ahol az előzőn abbahagyta.
A gond csak az, hogy a Chrome akkor is továbbított felhasználói adatokat a Google-nek, ha valaki nem élt a szinkronizáció lehetőségével. Ezek között voltak előzmények, IP-címek, böngészőazonosítók – mind „szándékosan és jogtalanul”, a felhasználó beleegyezése nélkül.
A Google annak idején azzal védekezett, hogy az adatvédelmi szabályzat elfogadásával ebbe is beleegyeztek a felhasználók. Ezt az ügyet 2022 decemberében egy Yvonne Gonzalez Rogers nevű bíró lezárta, azzal, hogy a Google megfelelően járt el.
Milan D. Smith Jr. bíró azonban nem így látja a dolgot, és most újranyitotta az ügyet, mondván az alsóbb fokú bíróságnak alaposabbnak kellett volna lennie. Például meg kellett volna vizsgálja, hogy az egyszeri felhasználó megérthette-e a Google erről szóló tájékoztatóját.
Az ügyet a bíró így most visszadobta az alsóbb fokú bíróság elé, hogy újból elbírálják. José Castañeda, a Google szóvivője a The Verge-dzsel közölte: nem értenek egyet az ítélettel, és biztosak abban, hogy a „tények” az ő oldalukon állnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.