Tech hvg.hu 2024. augusztus. 22. 08:03

Beszédes kutatás tesz rendet a bankkártya kontra készpénz vitában

Bár a kártyás fizetés vitathatatlanul kényelmesebb és biztonságosabb is a készpénznél, most egyértelműen kiderült, hogy könnyebben elszalad a ló azzal, aki nem bankjegyekkel fizet. A kutatásnak magánemberek és kereskedők számára is fontos tanulságai vannak, igaz, épp ellentétesek.

Kártyával fizetni roppant kényelmes, különösen, hogy akár okostelefont és okosórát is lehet használni erre a célra. Ausztrál kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a fizetési mód ilyen megváltozásának milyen hatása van az emberek pénzköltési szokásaira.

Az Adelaide-i Egyetem és a Melbourne-i Egyetem szakemberei 17 országra és 11 ezer résztvevőre vonatkozóa 71 korábbi kutatási cikket elemeztek, értékeltek. Arra jutottak, hogy nem számít, hogy betéti vagy hitelkártyát használ valaki, többet költ a készpénzmentes módszerekkel, mint ha készpénzzel fizetnének. De vajon mi lehet ennek az oka, különös tekintettel arra, hogy a hagyományos közgazdasági felfogás szerint a pénz végül is pénz, akár megvalósul fizikailag, akár nem.

Az ellentétes elmélet viszont különbséget tesz a két fizetési módszer között, amit az úgynevezett „fizetési fájdalommal” magyaráz. Ez a fogalom – írják a kutatók a The Conversation folyóiratban – még 1996-ban született meg, és azt érzékelteti, hogy bizonyos érzelmek jelennek meg pénzköltés közben, és ezek a fájdalomhoz állnak közel.

Mindezt neurológiai bizonyítékok is alátámasztják: funkcionális MRI-vel végzett vizsgálatok során kimutatták, hogy pénz kiadása során azok az agyi régiók aktiválódnak, amelyek a pszichológiai kényelmetlenség átéléséhez kapcsolódnak. Azonban a választott fizetési mód befolyásolhatja ennek a kellemetlenségnek (fájdalomnak) a mértékét. Ha készpénzzel fizet valaki akkor a pénzt ki kell számolnia és át kell adnia. Ekkor fizikailag is elveszítünk egy kézzelfogható tárgyat. Kártyás fizetéskor csak odaérintjük a kártyánkat a terminálhoz, majd szépen visszavesszük, azaz a fizetőeszköz nálunk marad, nincs veszteségérzés. Ez a készpénz nélküli hatás: ha semmit nem adunk át fizikailag, könnyebbe adunk ki nagyobb összegeket.

A kutatók szerint a Journal of Retailing című tudományos folyóiratban bemutatott vizsgálat is azt sugallja, hogy a készpénz használata előtérbe helyezi a kiadások átgondolását, ellenőrzését, így segíthet a megfontoltabb pénzügyi döntések meghozatalában.

A tanulmány a kereskedők számára is bír üzenettel. Bár Magyarországon kötelező elektronikus fizetési lehetőséget biztosítani, néhány helyen ezt bonyolult és hosszadalmas átutalási lehetőségként teszik elérhetővé. A mostani kutatás bizonyítja: több bevételre számíthat az egység, ahol lehet kártyával is költeni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.