Charles Buhler egy céget is alapított, miután úgy látja, már csak idő kérdése, hogy az űrrakéták üzemanyag nélkül is el tudjanak jutni a világűrig.
A műholdak pályára állításának – és általában véve az űrprojekteknek – az egyik legköltségesebb része az, amikor a rakéta eljut a bolygó felszínéről a világűrbe. Ehhez hatalmas mennyiségű üzemanyagra van szükség, így nem csoda, hogy a mérnökök próbálnak minél hatékonyabb hajtóműveket építeni. A NASA egyik volt mérnöke most azt állítja, cégével végre áttörést ért el ezen a területen.
Az Exodus Propulsion Technologies nevű cég közlése szerint nem is akármilyen áttörésről van szó. Charles Buhler, a cég társalapítója a The Debriefnek korábban arról beszélt, hogy sikerült kifejleszteniük azt a tolóhajtóművet, aminek nincs szüksége üzemanyagra. A nemcsak első hallásra merész kijelentést Buhler arra alapozza, hogy sikerült a cégnek megtalálnia egy olyan természeti erőforrást, ami képes működtetni a hajtóművet.
Buhler egyenesen arról beszélt, hogy az általuk felfedezett természeti erő annyira hatékony, hogy a következő 1000 évben ezt fogjuk majd használni. Más kérdés, hogy a cég saját számításai szerint ez az új „titokzatos erő” 10 millinewton leadására képes. Hogy mindezt kontextusba helyezzük: ha valaki egy almát tart a tenyerében, az 1 Newton erőhatást jelent – ami 100-szor nagyobb, mint amiről Buhler beszél. A kérdés tehát jelenleg leginkább az, hogy az eredmény felskálázható-e.
Természetesen a vállalat állítása erősen a merész kategóriába sorolandó, így nem csoda, hogy a tudományos világ is összevont szemöldökkel figyeli. Ha azonban sikerül megvalósítani, akkor az ilyen eszközök nagy szerepet játszhatnak a jövőben akár az Artemis-küldetéseknél is, ahol egyébként több tonna üzemanyagra lenne szükség indításonként, hogy elérje az ember a világűrt – majd utána a Holdat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.