Tech Pavló Péter 2024. augusztus. 17. 14:03

Használt vagy új telefon helyett inkább felújított? Mit bír egy ilyen mobil? Hónapokon át teszteltük

Pavló Péter
Szerzőnk Pavló Péter

Egy ideje már nemcsak a használt és az új készülékek között választhatnak azok, akik telefont akarnak venni, néhány éve megjelentek a magyar piacon is a felújított készülékek. Hogy mennyire lehet bennük bízni, annak egy hónapokon át zajló teszteléssel jártunk utána.

Az IDC piackutató cég az idei első negyedévre 10 százalékos bővülésről adott hírt a felújított okostelefonok piacán, ami felülmúlta az új készülékek értékesítésének növekedését.

Magyarországon az első felújítós szereplő a Furbify lett, ami 2022 tavaszán vágott bele az Apple Watch okosórák, iPhone-ok és iPadek felújításába, majd 2022 őszén jött a Rejoy, 2023 októberében pedig a Telekom. Utóbbi kettő között fontos különbség, hogy míg a Telekom beszállítóktól veszi át a felújított készülékeket, addig a Rejoy ad-vesz. Azaz emberektől felvásárolják a használt telefonokat, utána ők maguk átvizsgálják és felújítják őket, majd így kerül fel a webshopba a felújított mobil.

Hogy árban mi a különbség az új, a használt és a felújított mobilok között, azt ebben a cikkünkben már leírtuk, a legfontosabb kérdés azonban az ár mellett az, hogy vajon mennyire bírják a strapát a felújított mobilok. A válaszhoz több mint fél éven át nyúztunk egy ilyen mobilt.

A választás

2023 végén kértük és kaptuk a Rejoytól a Samsung Galaxy Z Fold4-est. Hogy miért erre az eszközre esett a választásunk, az egyértelmű: a mobilból táblagéppé hajlítható készülékek esetében számos olyan meghibásodás történhet a használat során, ami egy átlag mobilnál nem fordulhat elő. Elég csak a kijelző gyűrődésére, vagy a zsanérok kopására, törésére gondolni. Így aztán logikus: ha egy ilyen, az átlagosnál sokkal sérülékenyebb készülék jól vizsgázik, akkor a hagyományos társaival ennél már csak kevesebb gond lehet.

A csomagolás

Hogy nem vadonatúj készülékkel van dolgunk, az már a csomagolással egyértelművé válik. A Samsung Galaxy Z Fold4 ugyanis nem a saját, hanem a Rejoy saját dobozában érkezett meg hozzánk. (Egyébként amikor valaki eladni szeretne egy készüléket a cégen keresztül, akkor tájékoztatást kap, hogy az eredeti dobozra nem feltétlenül tart igényt a cég.)

HVG

A dobozban nincs töltőfej, ezzel szemben van egy USB-C kábel a töltéshez és az adatátvitelhez, valamint egy SIM-tű, amely segítségével a SIM-kártya és a microSD-kártya tartóját lehet elővarázsolni a helyéről. Bekerült még egy tájékoztató kártya, melyen a legnépszerűbb gyártók (Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi) készülékeinek használati útmutatójához vezető QR-kód szerepel.

Az új mobilokhoz hasonlóan a felújított mobil mellé sincs tehát fólia vagy töltőfej, ezeket mindenkinek magának kell beszereznie.

HVG

Külső és belső

A készüléket kézbe véve nem nagyon tudtuk volna megmondani, hogy nem új telefonnal van dolgunk. Főleg az árulkodik, hogy míg az új mobilokat egy vékony műanyagba csomagolják be, addig a Rejoy buborékos fóliával és szivaccsal védi a kütyüt.

A Samsung Galaxy Z Fold4 5G első ránézésre újszerű állapotban érkezett meg. Bármennyire is igyekeztünk, nem találtunk

  • karcot sem a kijelzőn, sem a vázon,
  • ujjlenyomatot a kijelzőn vagy a vázon,
  • port a csatlakozóaljzatban,
  • szennyeződést a hangszóróknál,
  • szennyeződést a zsanérokon,
  • komolyabb gyűrődést a hajlítható kijelző közepén,
  • sérülést a SIM-tartón,
  • kopást a ki- és bekapcsoló, valamint a hangerőt szabályozó gombon,
  • karcot a készülék optikáján.
HVG
HVG
HVG
HVG
HVG

A Rejoy közlése szerint 67 szempontot vizsgálnak végig a szakemberek akkor, amikor megveszik valakitől a használ telefont. Mivel ebben a kijelző vizsgálata is beletartozik, így nem tudni, hogy magát a panelt cserélte-e a cég, mindenesetre ha igen, akkor jó munkát végeztek a szakemberek.

Egy már használt mobil esetében másik necces pont az akkumulátor lehet: a Rejoynál ezt akkor cserélik, ha a telep egészsége már 85 százalék alatt van, azaz az eredeti kapacitásának már csak 84 százalékáig tölthető fel. (A vállalat adatai szerint egyébként a forgalmazott eszközök átlagos akkuállapota 2023-ban 94 százalék volt.) Hogy az akku kinél meddig bírja, az nagyban függ a használattól. Ezek a számok azt mutatják meg, hogy aki felújított mobilt vesz, annak számolnia kell 5–15 százalékkal rövidebb üzemidővel.

Egy felújított mobil átvizsgálási folyamata ennél persze jóval sokrétűbb. Amit érdemes szem előtt tartani: míg egy használt telefont eladó ember nem sokat kockáztat, ha figyelmetlenül ad tovább a készülékén, egy kifejezetten ezzel foglalkozó cég azt tenné kockára, amire a komplett üzletét építi, így hivatalból muszáj elővigyázatosnak lennie.

Az eredmény

Hogy mennyire bírja a felújított Samsung Galaxy Z Fold4 a strapát, arra a hosszútávú teszttel igyekeztünk fényt deríteni. A készülék napi aktív használatban, fő telefonként működött.

A féléves teszt során a váz nem szenvedett különösebb sérülést, pedig a napi használat során nem tettünk rá tokot sem. A belső kijelző nem gyűrődött fel – ellenben a két oldal közötti rés miatt gyakran lett poros –, és a zsanér szerkezete is kiállta az állandó ki- és becsukást. Igaz, ez hallhatóan összeszedett némi szennyeződést, a tesztidőszak végére a nyitásnál ugyanis kissé recsegett.

HVG

A kijelzőknél – sem a belső panelnál, sem a külsőnél – nem tapasztaltunk szín- vagy pixelhibát, és a hangszóró sem kezdett el torzítani – pedig nem egyszer maximális hangerővel hallgattunk vele zenét.

Konklúzió

A mobil tesztelésével töltött bő fél év egyik legnagyobb tanulsága, hogy az ember jóval nagyobb nyugalmat érez egy felújított készülék használatával, mint amikor egy használt mobilt vásárol. Utóbbihoz többször volt már szerencsénk, ám még a legnagyobb körültekintés mellett is benne volt az emberben a félsz, hogy talán mégsem vigyázott rá annyira az előző tulajdonosa, mint állítja, vagy pont akkor jön ki egy rejtett hibája, amikor már megtörtént az adás-vétel.

Ezen problémák miatt egy felújított mobilnál már nem kell idegeskedni, mert ha mégis beüt a baj, ott van az értékesítő cég által garancia formájában nyújtott védőháló. És mivel az eladónak sem érdeke, hogy minél több mobil érkezzen vissza hozzá javításra, így biztosra vehető, hogy az ellenőrzésnél alapos munkát végeznek a szakemberek.

Ennek fényében a tesztelésre érkezett Galaxy Z Fold4-től pontosan azt kaptuk, amire első körben is számítottunk: hiába volt használt a mobil, a felújításnak köszönhetően ezt a legkevésbé sem lehetett érezni rajta. Azt persze nehéz megmondani, hogy a fél évnél hosszabb használat után mikor jönnek ki az első problémák, vagy, hogy egy középkategóriás mobil is ugyanolyan jól üzemel-e, mint a csúcskategóriához tartozó tesztalanyunk.

Egy biztos: a teszt egyértelműen bebizonyította, hogy Murphy törvénye nem mindenre terjed ki – ami ennél a mobilnál elromolhatott volna, az ezúttal nem romlott el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.