Kijevben épülhet majd új óvóhely annak a gépnek a segítségével, ami a romokból származó törmeléket felhasználva készít erős építőanyagot.
Komoly nehézséget jelent egy összedőlt épület esetében, hogy miként lehet a leghamarabb eltakarítani a törmeléket és újra megépíteni azt. Ezzel kapcsolatban fejlesztett ki egy új módszert az ausztrál Mobile Crisis Construction (MCC) nevű vállalat, ami nemes egyszerűséggel téglává alakítja a lerombolt épület törmelékét. A cég egy mobil gyártógépet már el is küldené Ukrajnába, hogy ott segítsen a lakóházak és az infrastruktúra újjáépítésében.
A technológia különlegessége – írja az Interesting Engineering – az, hogy az elkészült építőelemek úgy néznek ki, mint a Lego-kockák hatalmasra nagyított változatai. Ennek köszönhetően semmilyen kötőanyagra nincs szükség a felhasználásukhoz, azokat elég csak egymásra illeszteni. Az MCC szakemberei szerint a módszert ugyanúgy lehet a háború sújtotta területeken használni, mint a természeti katasztrófát szenvedett régiókban. A gép egy hagyományos szállítókonténerben utaztatható, és kompakt méretének köszönhetően gyorsan telepíthető.
A gép a porrá tört törmeléket használja fel, amihez némi vizet és cementet keverve elkészülhet az építőelem. A New Atlas azt írja, a gép naponta 8000 ilyet képes előállítani, ami egy iskola vagy három nagy ház felépítéséhez elegendő.
A blokkok egyébként hét nap után használhatók fel, és 28 napba telik, mire a teljes szilárdságukat elnyerik. Az MCC szerint az építőanyag tűz- és földrengés-álló, és a nagyobb viharokat is kibírja.
A cég most a közösségi finanszírozás felé fordult, hogy összegyűjtsön 120 ezer ausztrál dollárt – ez nagyjából 28,5 millió forint. Ha összejön a pénz, egy gépet el tud küldeni Ukrajnába, hogy óvóhelyeket és egyéb kritikus infrastruktúrát építsen Kijevben és környékén.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.