Egy új tanulmány szerint csak a hámozás segít a növényvédőszerek eltávolításában az alma esetében, a héj mellett kis mértékben a gyümölcshúsba is beivódnak a veszélyes peszticidek.
A növényvédőszerek (az úgynevezett peszticidek) használata kétélű fegyver: bár kétségtelenül hasznosak a kártevők elpusztításában, így óvva a mezőgazdasági terményeket, de mivel mérgekről van szó, a növényen maradva az emberi szervezetre nézve is károsak lehetnek.
Éppen ezért mossák meg alaposan a zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztás előtt. Például az almát is. De ér ez bármit is? Egy új, a Nano Letters folyóiratban publikált kutatás alapján nem úgy tűnik: a mérgező anyagok mosás után is megtalálhatók az almán.
„A hagyományos gyümölcsmegtisztítási folyamatok nem tudják teljesen eltávolítani a peszticideket” – húzza alá a publikáció, melyet a The Guardian összegzett.
Mint a vizsgálatokból kiderült, az alma esetében a növényvédőszerek behatolnak a gyümölcs héjába, sőt, a húsába is. Ugyan a tanulmány fő célja egy új, a peszticidek élelmiszerekben történő kimutatását szolgáló technika bemutatása volt, de a gyümölcsmosás hatástalansága is érdekes adaléka a publikációnak.
Megvizsgálták azt is, hogy az alma hámozása segít-e a növényvédő-szennyezettség csökkentésében, és szerencsére úgy tűnik, igen. Azt ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az alma hámozásába nem csupán a héj tartozott bele, valamennyit a gyümölcshúsból is le kellett húzni. Hogy mennyit, azt nem fejtették ki.
Nemrégiben a Consumer Reports fogyasztóvédelmi szervezet is publikált egy új elemzést az Egyesült Államokra fókuszálva. Ők hét év adatait vizsgálták, és úgy találták, az (USA-ban) általánosan eladott gyümölcsök és zöldségek mintegy 20 százaléka tartalmazhat az egészségre már káros mennyiségű növényvédő szert, olyan népszerű élelmiszereknél, mint a paprika, az áfonya, a zöldbab, a burgonya és az eper. A részletes megállapításokat a kapcsolódó cikkünkben olvashatja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.