Tech HVG 2024. augusztus. 05. 17:03

Még idén elindulhat Magyarországon az új vesecsereprogram

Már díjat is nyert a vesebetegek túlélési esélyeit jelentősen javító szoftver ötlete. Fejlesztésében magyar kutatók is részt vettek.

Minden eddiginél hatékonyabban segíthetik az európai és hamarosan a magyar vesebetegek életben maradását a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont kutatóinak közreműködésével kifejlesztett szoftver folyamatosan tanuló algoritmusai – közölte az intézmény.

Mint kiemelik: a súlyos állapotú vesebetegek számára a dialízis csak átmeneti megoldás, valójában a veseátültetés az egyetlen és hosszú távú gyógyulási lehetőség. A transzplantációra korábban a szervük felhasználását még életükben engedélyező, elhunyt donorok segítségével volt leginkább lehetőség, ám mivel egyre nagyobb az igény a veseátültetésre, így manapság már az élő donoros transzplantáció számít a leggyorsabb megoldásnak.

Ez azonban még a közeli rokonság ellenére is ütközhet problémákba, például az eltérő vércsoport vagy az „inkompatibilitás” miatt. Utóbbi állapotra példa, amikor a szülést követően az anyukák szervezetében olyan antitestek jelennek meg, amelyek növelik az új vese kilökődésének veszélyét, csökkentve annak esélyét, hogy a férj legyen a donor – mondja Biró Péter, a HUN-REN KRTK KTI Mechanizmustervezés Lendület kutatócsoport vezetője, az új algoritmust bemutató cikk társszerzője.

Altatás nélkül ültettek be új vesét egy férfinek, egy nap után hazamehetett a kórházból

Több előnye is van az ébren történő szervátültetésnek, és most az Egyesült Államokban meg is történt az első olyan beavatkozás, ahol a páciens végig tudatánál volt – sőt, még tetszett is neki a dolog.

A HUN-REN KRTK, az Óbudai Egyetem, a Glasgow University és az INESC TEC Porto kutatói két ütemben fejlesztették ki azt a (valójában két különböző) szoftvert és folyamatosan frissülő algoritmust, ami mintegy húsz különböző szempont (például a donorok kora, vércsoportja, testtömegindexe) alapján találja meg a legoptimálisabb szerv-cseremegoldásokat, s ad előrejelzést arról, hány évig működik majd megbízhatóan a beültetett vese.

Ennek mikéntjéről szól a már említett tanulmány, amely elnyerte a spanyol operációkutatási társaság BBVA Foundation Awards 2024 elnevezésű díját is.

„A cikkben egy újfajta megoldási lehetőséget elemeztünk elméletben és szimulációk segítségével is. Egy klasszikus játékelméleti koncepciót, a mag megoldást javasoljuk, aminek eredményeként a csereprogram résztvevői érdekeltté válnak minél jobb (azaz minél több beteggel kompatibilis) donort, sőt donorokat behozni a rendszerbe, mert így számukra csak és kizárólag javulhat a megoldás minősége, azaz hamarabb jutnak a szervezetükhöz a lehető legjobban passzoló veséhez” – foglalta össze a tanulmány lényegét Biró Péter.

A KEPsoft nevű szoftvert alkalmazva, az Országos Vérellátó Szolgálat szervezésében még az idén elindul a hazai vesecsereprogram. Először csak országon belül lesz lehetőség a párkeresésre, de később a nemzetközi adatbázisokhoz is csatlakozhat majd Magyarország.

Két hónappal a műtét után meghalt a férfi, aki elsőként kapott genetikailag módosított sertésvesét

Családja szerint így is nagyon sokaknak adott reményt Richard Slayman története.

A szoftver folyamatos fenntartása, fejlesztése érdekében a glasgow-i egyetem heteken belül megalapítja a KEPsoft Collaborative nevű nonprofit céget, amelynek további három alapító tagja a HUN-REN KRTK, az Óbudai Egyetem és az INESC TEC Porto lesz. A transzplantációs szervezetek éves tagdíjat fizetnek majd a rendszert fenntartásáért, így egy közösségi alapon működő, valós társadalmi haszonnal járó, példaértékű rendszert sikerült létrehozni – hangsúlyozza a közlemény.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.