Tech László Ferenc 2024. augusztus. 04. 08:03

MiniLED-élmény: megnéztük a Sony legújabb Sony tévéjét

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Kipróbáltuk, hogy mire képes a gyakorlatban a Sony felső-középkategóriás új tévéje, a rengeteg parányi LED-et, kvantumpontos technológiát és Google operációs rendszert felvonultató vadonatúj Bravia 7.

A Sony 2024-re teljesen megújította televíziós termékkínálatát. A belépőszintet a mindössze 60 Hz-es frissítésre képes Direct LED-es, és nálunk nem kapható Bravia 3 jelenti, ami felett a sokkal fejlettebb 120 Hz-es és Mini LED-es Bravia 7 található a palettán.

Eggyel feljebb lépve ott a már LG OLED technológiájú Bravia 8, a 9-es sorozatú Braviák pedig a 7-es szériában lévőhöz hasonló, de annál nagyobb fényerejű Mini LED technológiával hódítanak.

És hogy ne legyen túl egyszerű dolgunk, továbbra is elérhető a kínálatban a tavalyi csúcsmodell A95L, melyben a Samsung elképesztő minőségű QD OLED panelje teljesít szolgálatot.

Az említett Braviák közül mi most a 7-es sorozatot vesszük górcső alá, konkrétan egy 65 colos példányt, és azt is vázoljuk, hogy mit tud felmutatni az olcsóbb/drágább főbb riválisai ellenében.

2024-es Sony Bravia tévék
Sony

A legkisebb is hatalmas

Amennyiben egy Bravia 7-es tévére szeretnénk lecsapni, nem árt észben tartani, hogy a legkisebb változat is 65 colos, vagyis 164 centiméteres képátlójú. Ennél már csak feljebb mehetünk, a kellően nagy nappalival rendelkezők akár 75, illetve 85 colos méretben is lecsaphatnak a készülékre.

Az összeszerelés gyerekjáték egyszerűségű, a két tartólábat egyszerűen csak be kell pattintani a helyére, ráadásul ezek középtájt és a tévé két szélén is elhelyezhetők. Végre nem a bútor szélessége határozza meg, hogy milyen televíziót helyezünk rá.

Sony Bravia 7
László Ferenc

A jókora méret és az átlagnál nagyobb, 28 kilogrammos tömeg miatt az elhelyezés kétemberes feladat, és természetesen a falra történő felszerelésnek sincs akadálya. A jobb alsó sarkában igen diszkrét márkajelzést felvonultató Bravia 7 alsó kávája a legvastagabb, konkrétan 17 milliméteres, a többi káva rendre alig 8 milliméter vastag.

A látványos pixelmintás hátfal mellett említést érdemel az 5,7 centiméteres vastagság, ami nem rossz, de azért az OLED-es riválisok adott esetben fele ennyire vaskosak.

Sony Bravia 7
László Ferenc
Sony Bravia 7
László Ferenc

A csatlakozó aljzatok bal oldalt kaptak helyet, a négy darab HDMI-port közül kettő támogatja a 4K/120 Hz-et, ezenkívül pedig két USB-csatlakozót, egy digitális hangkimenetet, valamint több antenna bemenetet és tunert is kapunk a pénzünkért. Wireless fronton a háromsávos wi-fi és az 5.3-as Bluetooth érdemel említést.

A konzervatív megjelenésű, hagyományos elemes távirányító mellett egy modernebb vékonyka távvezérlő is jár, melyen kevesebb gomb van, azok viszont világítanak a sötétben, és ötletes megoldás az USB-C-n keresztül történő töltés.

Sony Bravia 7
László Ferenc

Elő a LED-ekkel!

A QLED technológiájú, kvantumpontos folyadékkristályos képernyő pixelei az OLED-től eltérően nem világítanak és nem vezérelhetők egyesével. Jó hír azonban, hogy a háttérvilágítást a korábbiaknál sokkal kisebb, 0,2 milliméternél is parányibb úgynevezett Mini LED-ek sokasága valósítja meg.

A tekintélyes fényerő 480 zónában szabályozható külön-külön, ami jól hangzik, de gyorsan hozzá kell tennünk, hogy még a 75 colos Bravia 7 esetében alkalmazott 720 zóna is kevesebb a Hisense 65 colos olcsóbb U8N modelljében lévő 1600 zónánál.

Sony Bravia 7
László Ferenc

A 3840×2160 pixeles 4K felbontás több, mint elegendő, semmi szükség 8K-ra, és egész jól működik a Full HD-ről 4K-ra történő felskálázás is. A képminőség remek, de a betekintési szögek elég kicsik, illetve világos szobában meggyűlhet a bajunk a tükröződésekkel.

Ha ezekkel a problémákkal mindenképp leszámolnánk, akkor a Sony kínálatából a hasonlóan Mini LED-es Bravia 9 felé érdemes kacsintgatnunk. Ez persze sajnos drágább és csak 75-85 colos méretben kapható.

A Bravia 8 nem annyira fényerejével, hanem sokkal inkább kontrasztos LG OLED paneljével hódít, de ha már OLED, akkor érdemes elgondolkozni az LG saját OLED tévéin (C4, G4), illetve a kvantumpontos technológiát az OLED-del kombináló Sony A95L-en, illetve Samsung S95D-n.

Sony Bravia 7
László Ferenc

Mit tud még?

A 120 Hz-es frissítési sebesség jól jön, ha újabb fajta játékkonzollal szeretnénk szórakozni, azt viszont picit sajnáljuk, hogy a HDR10+ támogatás kimaradt a HDR10, a HLG és a Dolby Vision mellől. Persze semmi sem tökéletes, hiszen a Samsung új csúcstévéi például a Dolby Visiont bukják el széles dinamikatartomány fronton.

A fényerőállítást és az energiával történő takarékoskodást rábízhatjuk a fényérzékelőre, a távirányítóban lévő mikrofon pedig a Dolby Atmos és DTS:X támogatású 4× W-os beépített hangrendszer bekalibrálásában nyújt hathatós segítséget.

Sony Bravia 7
László Ferenc

A hangminőség átlagos, továbbra sem lehet megúszni legalább egy soundbar vagy valamilyen kicsit komolyabb házimozi rendszer beszerzését, ha pedig egy webkamerát is beújítunk, akkor akár videókonferenciákon is részt vehetünk.

Míg a fő riválisok közül a Samsung a Tizenre, az LG pedig a webOS-re esküszik, addig a Sony Bravia 7-en Google operációs rendszer teljesít szolgálatot. A könnyen kezelhető Android 12-n az összes fontosabb streaming alkalmazás elérhető és rengeteg egyéb applikáció tölthető le a 32 GB memóriába.

Sony Bravia 7
László Ferenc

Konklúzió, árak, riválisok

Amennyiben nem túl világos szobában és általában szemből szoktunk tévézni, akkor remek választás lehet egy lényegében csak tükröződés és betekintési szög fronton kritizálható Sony Bravia 7, mely általánosan remek képminőséggel, nagy fényerővel és rengeteg szolgáltatással kényeztet.

Illetve sajnos igen magas árral rémisztget: a 65 colos Mini LED-es modell 900 ezer forintba kerül, és sovány vigasz, hogy az OLED-es Bravia 8 ugyanebben a méretben még drágább, 1,1 millió forintot kóstál. A 75 colos legkisebb Mini LED-es Bravia 9 sem olcsó mulatság, 1,5 millió forintot kérnek el érte.

Sony Bravia 7
Sony

A QD OLED paneles Sony A95L 65 colos méretben 1,1 millió forintba kerül – ha már ilyen sok pénzről van szó, mi jó eséllyel ezt a modellt választanánk a japán gyártó kínálatából.

Ár/érték arányban remek vételnek ígérkezik az egyelőre ismeretlen árú Mini LED-es és 144 Hz-es Hisense U8N, 65 colos OLED fronton pedig a 800 ezres LG C4, illetve a 950 ezres LG G4 alkot maradandót. Végül, de nem utolsó sorban említést érdemel a 65 colos matt képernyős Samsung QD OLED csúcsmodell, a 900 ezer forintos S95D.

Sony Bravia 7
László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.