Brit kutatók egyelőre nem tudták megállapítani, hogy fosszília-e, amit Gabonban találtak. Ha igen, akkor a Földön az összetett életforma a most ismertnél 1,5 milliárd évvel korábban alakulhatott ki.
Régóta foglalkoztatja a tudósokat a kérdés, hogy vajon honnan származik a földi élet és mióta létezik. Mindkettő rendkívül izgalmas kérdés, a válaszok pedig nemcsak a saját létezésünk megértéséhez vihetnek közelebb, hanem ahhoz is, hogy megtudjuk, az univerzum más részein is történt-e hasonló esemény.
Ezekre a kérdésekre keresik a választ a Cardiffi Egyetem tudósai is, akik most egy érdekes elmélettel álltak elő: míg a legtöbb kutató úgy véli, hogy az összetett élet 635 millió évvel ezelőtt jelent meg a planétán, Ernest Chi Fru és csapata szerint ez egyáltalán nem biztos. A tudósok Gabonban, Franceville-ben bukkantak olyan megmagyarázhatatlan képződményekre, amelyekről nem tudják biztosan, hogy kövületek-e, vagy sem, és amelyekről még nem dőlt el, hogy a földi élet első jelei voltak-e. Az erről szóló publikáció a Precambrian Research-ben jelent meg.
A lelet a számítások szerint 2,1 milliárd éves. Ha a lelet fosszília, az azt jelentené, hogy az összetett élet nagyjából 1,5 milliárd évvel korábban jelent meg a Földön, mint ahogy azt a jelenlegi ismereteink alapján eddig tudtuk. Ugyanakkor a tanulmány kiemeli, hogy ezek az élőlények még mindig rendkívül egyszerűek voltak, csak a beltengerben lehettek jelen, és nem terjedtek el az egész bolygón.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/f737eeda-6342-4027-85b8-941e6db9600b.jpg)
Természetesen ezek az élőlények végül kihaltak, de ha beigazolódik a feltételezés, akkor azt azt jelenti, hogy a Földön a most ismertet megelőzően egy “másik élet” is kialakult.
A tudósok egy része jelenleg szkeptikus az elmélettel kapcsolatban, így mindenképpen várni kell a kézzelfogható bizonyítékokra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.