Ismét visszatérhet az űrbe a SpaceX Falcon 9 rakétája, miután az amerikai szövetségi légügyi hatóság (FAA) csütörtökön engedélyezte küldetéseinek folytatását – de a vizsgálatnak még nincs vége.
Az FAA közbiztonsági szempontból vizsgálta a SpaceX Falcon 9-es típusú rakétáját, mert a július 11-i felbocsátását követően az egyik felrobbant, amire az elmúlt hét évben nem volt példa.
A repülésügyi hatóság csütörtökön azt közölte, hogy nem találtak a közbiztonságot érintő problémát a rakéta anomáliájának elemzésekor, ezért engedélyezik további küldetéseit, miközben az átfogó vizsgálat folytatódik.
A SpaceX az X-en (a néhai Twitteren) jelentette be csütörtökön, hogy a Falcon 9 első indítására már szombaton sor kerülhet.
Elon Musk űrvállalata közleményében a július 11-i incidensről azt írta, hogy annak oka a folyékony oxigén szivárgása volt, ami az egyik hajtóműalkatrész túlzott lehűléséhez vezetett, és megrongálta a hardvert.
A meghibásodás a kaliforniai Vandenberg űrbázisról való felszállás után következett be: a Falcon 9 rakétájának két fokozata időben szétvált, és az első fokozat pár perccel a felszállás után a terveknek megfelelően landolt egy drónhajón, de a rakéta felső része, amellyel 20 Starlink-műholdat akartak Föld körüli pályára állítani, kudarcot vallott.
Egyelőre a Falcon 9 az egyetlen amerikai rakéta, amely a NASA űrhajósait el tudja juttatni a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). A NASA a tervek szerint augusztusban akar ismét asztronautákat küldeni az űrállomásra a SpaceX Crew Dragon űrkapszulájával.
A NASA vállát nyomó terhek közül az egyik így megoldódott, de azért van még min gondolkodni az amerikai űrhivatalnál: a Boeing Starliner űrhajója június elején érkezett meg az ISS fedélzetére két asztronautával és számos problémával. Az eredetileg egyhetesre tervezett misszió azonban egyre inkább kitolódott a Starliner szűnni nem akaró hibái miatt, és jelenleg már azt sem tudják, mikor tudna visszaindulni a Földre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.