Tech HVG 2024. július. 19. 20:03

Megtalálták a fehérjét, melynek blokkolása 25%-kal növelheti az élettartamot

Egy fehérje blokkolásával hosszabb élettartamot figyeltek meg egereknél, ráadásul egészségesebbek is voltak. Van még néhány kérdőjel, a jó hír azonban az, hogy a szóban forgó fehérje az emberekben is jelen van.

IL-11 – így hívják azt a fehérjét, mely alapesetben a gyulladást erősíti a szervezetben, mégis, ez vezetheti el az embereket a hosszabb élethez. No persze nem a gyulladás révén élhetünk majd tovább, a tudósok „középkorú” egereken végzett kísérletek során fedezték fel azt, hogy a blokkolásával felgyorsult az anyagcsere, és az élettartam is nagyjából 25 százalékkal megnőtt.

Az eredmények azért ígéretesek, mert az egerek mellett az emberekben is megtalálható ez az IL-11 nevű fehérje.

Ez a kutatócsoport egyelőre csak egereken tesztelte a módszert, de az IL-11-et blokkoló gyógyszerjelölteket már vizsgálja a tudomány a rák és a fibrózis ellen embereken is. Utóbbi betegség ráadásul összefüggésben áll az öregedéssel kapcsolatos állapotokkal.

A Nature folyóiratban frissen közölt tanulmány eredményei szerint ezek a potenciális kezelések az élettartamra is hatással lehetnek, de ennek bizonyítására külön klinikai vizsgálatok szükségesek.

A kutatók rég tudják, hogy a krónikus gyulladás összefügg az öregedéssel kapcsolatos betegségekkel. A szervezet, ahogy öregszik, egyre inkább felhalmozza a károsodott fehérjéket és egyéb molekulákat, az immunrendszer pedig a lehetséges fertőzés jeleként értelmezheti ezeket. Ez gyulladásos reakciókat válthat ki, melyek további károkat okozhatnak, és olyan betegségekhez járulhatnak hozzá, mint a rák, vagy az autoimmun rendellenességek.

Meglepő felfedezést tettek az öregedésről

Az emberi mikrobiom állapota összefüggést mutat az öregedés gyorsaságával – derül ki abból a tanulmányból, amelynek első szerzői Kerepesi Csaba, a HUN-REN SZTAKI kutatója, valamint Torma Ferenc, a Testnevelési Egyetem szakembere.

A mostani felfedezés „véletlennek” nevezhető. Anissa Widjaja, a szingapúri Duke–National Egyetem orvosi iskolájának molekuláris biológusa épp egy, az IL-11-et észlelő módszert tesztelt, amikor egy idős patkánytól vett fehérjemintát vett górcső alá. Ekkor fedezte fel, hogy ebben a mintában jóval magasabb volt az IL-11 szintje, mint a fiatalabb egyedektől vett mintákban.

Ennek hatására helyezték át a fókuszt a hosszú élettartam vizsgálatára. Mintákat vettek fiatalabb és idősebb egerektől is, és úgy találták, hogy az IL-11 következetesen nagyobb mennyiségben volt jelen az idősebb egerek szöveteiben, mint a fiatalokéban.

Amikor „törölték” ezt a fehérjét, azt figyelték meg, hogy az állatok hosszabb ideig voltak egészségesek, és 25 százalékkal tovább éltek, mint azok a társaik, melyekben „normál” szinten volt jelen az IL-11. Hasonló eredményeket kaptak akkor is, amikor 25 héten át egy antitesttel blokkolták az IL-11-et.

Van egy új módszer: kizárólag az elöregedő sejteket törli, az egészségeseket nem károsítja

Fontos szerepe lehet az öregedéssel összefüggő állapotok megelőzésében és kezelésében egy új, innovatív módszernek.

A megállapítások alapján egy ígéretes megközelítésről van szó, de természetesen még további vizsgálatokra van szükség. A következő lépés, hogy teszteljék a gyógyszereket különböző genetikai hátterű egerek esetében is, több laboratóriumban.

Hogy az emberek élettartamára milyen hatással lehetne ez a megközelítés, azt vizsgálni bonyolult és drága lenne a sok zavaró tényező miatt – de bizonyára függ majd attól is, hogy a további egérkísérletek milyen eredményeket hoznak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.