Keresetben támadta meg az Európai Bizottság határozatát a ByteDance, ám az Európai Törvényszék elutasította a TikTok tulajdonosának érvelését egy új uniós jogszabállyal kapcsolatban.
Az Európai Bizottság – a digitális piacokról szóló jogszabály, a DMA alapján – 2023. szeptember 5-én „kapuőrnek” minősítette a TikTok üzemeltetőjét, a ByteDance-t, de így járt sok más nagy techvállalat is.
A DMA a technológiai verseny előmozdítása érdekében vezet be korlátozásokat bizonyos termékekre, amelyeket úgynevezett kapuőrként jelölnének meg. A jogszabály – több szempont, például az aktív EU-s felhasználók száma alapján – új kötelezettségeket ró a kapuőrökre, mint például az adatok megosztása a versenytársakkal, a szolgáltatásaikhoz való linkelés, valamint a szolgáltatásaik átjárhatósága a rivális alkalmazásokkal.
A ByteDance azonban 2023 novemberében keresetet nyújtott be az őt kapuőrnek minősítő bizottsági határozattal megsemmisítése iránt, melyet az Európai Unió Bíróságának Törvényszéke július 17-én elutasított.
A Törvényszék megállapította, hogy a Bizottság helyesen minősítette kapuőrnek a ByteDance-t: a cég ugyanis teljesítette a DMA-ban foglalt, a felhasználók számára vonatkozó küszöbértéket, így „vélelmezhető, hogy kapuőr”.
A ByteDance által előterjesztett érveket nem találták elég megalapozottnak – a cég érvei között szerepelt egyebek mellett az is, hogy a világpiaci értéke elsősorban a Kínában folytatott tevékenységeinek tudható be, nem gyakorol jelentős hatást a belső piacra, „amit az alacsony uniós forgalma is bizonyít”.
A Törvényszék határozata ellen annak közlésétől számított két hónap és tíz napon belül kizárólag
jogkérdésekre vonatkozó fellebbezést lehet benyújtani a Bírósághoz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.