Tech HVG 2024. július. 16. 18:03

Olyan hatása is van a Földre a globális felmelegedésnek, amire eddig senki sem gondolt

Svájci kutatók a Föld mozgása, a mélyben zajló folyamatok és a sarki jégtakaró olvadása között találtak érdekes összefüggéseket.

Az, hogy az emberi tevékenység felelős a globális felmelegedésért, már számtalan tudományos kutatás bebizonyította. A légkörben felgyülemlő üvegházhatású gázok miatt egyre melegebbé válik a bolygónk, ezt pedig csak katalizálja az, hogy az egyre magasabb hőmérséklet miatt olvadnak a sarki jégsapkák. Úgy tűnik azonban, hogy a magasabb globális átlaghőmérséklet és a megemelkedő tengerszinten túl más hatása is van a jégtakaró olvadásának.

A Zürichi Műszaki Egyetem (ETH) tudósainak legfrissebb tanulmánya szerint az olvadó jégtakarók összezavarják azokat a természetes mozgásokat, amelyek hatással vannak a Föld forgási sebességére. A kutatók mesterséges intelligenciát használtak a pólusmozgás jobb megértésére. A pólusmozgás nem más, mint a Föld forgástengelyének a kéreghez viszonyított mozgása.

Az eredmények azt jósolják, hogy ha az üvegházhatású gázok kibocsátása tovább növekszik, az nagyobb hatással lehet a bolygó mozgására, mint a Hold árapály ereje. Évmilliárdok óta a Hold határozta meg a nappalok hosszát. Benedikt Soja, a Nature Geoscience-ben megjelent publikáció társszerzője szerint az ember sokkal nagyobb hatással van a bolygóra, mint azt bárki is el tudná képzelni.

Egy másik, a Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos lapban megjelent publikációból a miértre is választ kapunk. Ezek szerint

a sarkokon olvadó jég miatt a víz az Egyenlítő felé áramlik, ami lelassítja a bolygó forgását. Ez felborítja a Föld egyensúlyát.

Vagyis tulajdonképpen a jégolvadás miatt hosszabbak lesznek a napok. Persze itt nem órákban mérhető változásra kell gondolni, csupán néhány ezredmásodpercről van szó.

Megpecsételheti a Föld sorsát, ha tovább lassulnak az óceáni áramlatok

Amerikai kutatók szerint minél lassabb egy óceáni áramlat, annál több szén-dioxid szabadul fel a mélyből.

A kutatók a neurális hálózat segítségével azt is megvizsgálták, hogy milyen hatása van más mozgásokra a változásnak. Kiderült: Föld magjának mozgása és az olvadó jég miatti változás kölcsönhatásban van egymással. Vagyis utóbbi miatt a Föld magjának mozgása is változik.

A szakemberek hangsúlyozzák: ezek a változások olyan minimálisak, hogy nem kell miattuk aggódni. Tény azonban, hogy léteznek, ami rendkívül fontos a bolygó működésének tanulmányozása szempontjából.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.