Aryan Kapoor három éven át dolgozott a rakétáján, míg végül 2024 májusában sikeres landolást hajtott végre vele.
Függőleges helyzetben leszállásra bírni egy rakétát, hogy azt később újra fel lehessen használni, nem egyszerű feladat. A SpaceX-nek hosszú évekre és dollármilliókba került a technológia kifejlesztése, ám úgy tűnik, nemcsak Elon Musk cégének sikerült a kihívást teljesítenie. Aryan Kapoor, egy amerikai középiskolás diáknak szintén évekbe telt kifejlesztenie a landoló rakétát, ám a dollármilliókat megspórolta.
Kapoot még 2021 augusztusában kezdett el dolgozni a saját projektjén, és addig csiszolgatta a fejlesztését, hogy 2024 májusára sikerült is összehoznia a landolást. Mindezt a JRD Propulsion nevű YouTube-csatornára feltöltött videóban mutatta be.
A videóban Kapoot arról beszel, hogy a rakéta manőverezéshez tolóerővektor-eltérítést használt. Ez egy olyan megoldás, amely során a kiáramló gázsugár a hossztengellyel párhuzamos irány helyett valamilyen más irányba hagyja el a hajtóművet, így a járműre forgatónyomatékot gyakorol. Ennek köszönhetően irányítható a rakéta repülési útvonala.
Külön érdekes, hogy a rakéta rendszereit teljes mértékben egy szoftver vezérli, így a kormányzástól kezdve egészen a leszállómotor beindításáig mindenről egyedül dönt.
A 2023-as első tesztrepülés során a barométer hibás adatokat adott, így a rakéta nem landolt. Kiderült azonban, hogy minden más szempontból jól működött az egység, így a rögzített adatok különösen hasznosnak bizonyultak. Sikert végül az ötödik próbálkozása hozott.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.