A Marylandi Egyetem kutatói szerint átlagosam 4,9-szer fényesebbek az új Starlink-műholdak a régiekhez képest, ami megzavarja a csillagászok munkáját.
Amikor a SpaceX elkezdte pályára állítani az első Starlink-műholdakat – amelyek az űrből szórják az internetet – hamar kiderült, hogy ezek jelenléte komoly problémát jelent a csillagászok számára. A műholdak fénnyel szennyezik be az éjszakai égboltot, így a csillagok és a világűr megfigyelése nehézségekbe ütközik. Hogy mennyire, azt egy magyar fotós is megörökítette.
2024 januárjában szintet lépett a Starlink, és olyan műholdakat kezdett el felbocsátani, amelyek segítségével már telefonálni is lehet. Az előzményekből kiindulva a Marylandi Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, az újfajta műholdak mekkora fényszennyezést okoznak. Az eredmény meglehetősen elszomorító – írja a PCMag.
Az ArXiv preprint szerveren megjelent tanulmány szerint a mobilozást biztosító Starlink-műholdak kitűnnek a többi közül, ugyanis visszaverik a napfényt. A mérések alapján a kutatók úgy találták, hogy átlagosan 4,9-szer fényesebbek ezek az egységek, ami meglepte a tudósokat, a műholdak mérete ugyanis nem nőtt ekkorát.
Anthony Mallama, a tanulmány vezető szerzője szerint mivel az újfajta műholdak csak nagyjából 10 százalékkal nagyobbak az internetet biztosító V2 Mini Starlinknél, ezért a fényességüket a váz és a napelemek tájolásának kell tulajdonítani.
Az eredmény azért is meglepő, mert a SpaceX korábban kidolgozott egy módszert, amelynek köszönhetően az egységek kevesebb napfényt vernek vissza. Ez mindenképpen üdvözlendő lépés, ám a jelek szerint ezt a mobilozást biztosító műholdak esetében még nem tette meg a vállalat. A SpaceX nem válaszolt a témával kapcsolatos megkeresésekre.
A cég az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottságtól 7500 ilyen műhold felbocsátására kért engedélyt. A Starlink-műholdak száma már meghaladja a 6200-at, de összesen 42 ezret tervez belőle telepíteni a SpaceX.
Mallama szerint az is komoly probléma, hogy a jövőben 200 km-rel csökkenthetik a műholdak magasságát. Ez azt jelenti, hogy hiába tett lépést a cég a fényesség tompítására, az erősödhet a jövőben. A szakember úgy számolja, még legjobb esetben is 2,6-szer fényesebbek lesznek mint azok, amelyek jelenleg ezen a pályán keringenek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.