Mindenki egyszerre kattintgathat egymillió négyzetet a One Million Checkboxes oldalon, valós időben – a rendkívül szokatlan játék rövid idő alatt komoly népszerűségre tett szert.
Olykor a legegyszerűbb dolgok a legszórakoztatóbbak. Egy játékfejlesztő, Nolen Royalty június végén egy faék egyszerűségű oldalt szabadított a webre, mely igazából nem több, mint egymillió jelölőnégyzet egymás mellett – ez egy olyan elem, melyet tetszőlegesen lehet be- vagy kipipálni, és a webprogramozók jellemzően egy döntéskor tárják a felhasználók elé. Például regisztrációkor egy ilyen gombbal dönthet arról, hogy kér-e hírlevelet.
Nos, egymillió ilyenből áll Nolen oldala is. A különlegességét az adja, hogy valós időben tárul mindenki elé, tehát ön tetszőlegesen pipálhat be- vagy ki egy négyzetet, és az másnál is módosul. Az igazi küzdelem akkor alakul ki, ha ugyanazt a jelölőnégyzetet egyszerre kattintgatja több ember is. Olyan ez, mint egy közösen szerkesztett Excel-tábla, csak koncepció nélkül.
Nolen Royaltynek nem voltak nagy elvárásai az oldal felé. Akiknek megmutatta, legfeljebb kuncogtak rajta, de az internet népének látszólag tetszik a dolog: az X-en „furcsán lenyűgözőnek” és „az OCD-s emberek kínzásának” is nevezték, írja a The New York Times.
A Washington Post egyenesen „a világ legértelmetlenebb oldalaként” hivatkozta a Nolen Royalty munkáját, bár látszólag bóknak szánták a hírlevelükben elejtett megjegyzést.
A népszerűséget jól szemlélteti, hogy az oldal többször összeomlott a nagy érdeklődés – és az ebből fakadó terhelés – hatására, emiatt napi 60 dollárért extra szerverkapacitást is vásárolnia kellett. Volt ugyanis, hogy 400 ezer egyedi látogatója volt az oldalnak.
A kezdeti állapot a nulla volt – azaz egyetlen négyzet sem volt bepipálva, majd szépen lassan a felhasználók elkezdték bepipálgatni őket, különböző dolgokat kirajzolva – legyen az vállalható vagy vállalhatatlan.
Ahogyan az lenni szokott, valaki már egy olyan botot is fejlesztett, mely folyamatosan törli mások munkáját, de ezt igyekezett Nolen Royalty felszámolni.
A One Million Checkboxes ötlete egy baráti beszélgetés során merült fel a játékfejlesztőben, amikor a 2000-es évek eleji internetről nosztalgiáztak, mely még „kisebbnek, furábbnak és személyre szabottabbnak” hatott. Az onemillioncheckboxes.com domaint 10 dollárért vette meg, majd két nap alatt készítette el az oldalt Python nyelvben.
Mint Nolen Royalty elmondta: nem azért hívta életre az oldalt, hogy valami érdekeset mutasson az emberi együttműködésről. „Csak egy olyan honlapot szerettem volna készíteni, ami mókás, buta és haszontalan” – magyarázza a fejlesztő.
Az oldal azonban a tervek szerint nem marad fenn örökké; ha szeretné kipróbálni, ide kattintva teheti meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.