Az amerikai függetlenfilmes Gary Hustwit létrehozta a világ első generatív dokumentumfilmjét. A filmipar jövőjét az ilyen alkotások jelenthetik.
Aki látott már olyan filmeket, mint amilyen például az 1997-es Játsz/ma vagy 1995-ben megjelent Hetedik – de meg lehetne említeni bármelyik izgalmas sorozatot –, az pontosan tudja, milyen érzés egy olyan filmet megnézni, ami csak egyetlen egyszer, elsőre üt igazán nagyot. Ilyenkor az emberben megfogalmazódik a gondolat: bár ne látta volna, hiszen akkor újra meg lehetne nézni úgy, hogy nem tudja, milyen csavar van a történetben.
Könnyen lehet, hogy a jövőben ezt az érzést egyre kevesebben fogják átélni – legalábbis bizonyos alkotások esetében. Néhány filmes már kísérletezik egy új műfajjal, a generatív filmmel: a lényege, hogy a jeleneteket variálva a mesterséges intelligencia (MI) ugyanannak a filmnek rengeteg különböző változatát hozza létre. Hogy épp melyiket nézi az ember, az indításkor dől el, de a néző sosem látja majd kétszer ugyanazt a filmet – írja a BGR.
A beszámoló szerint eddig csak néhány ilyen film készült – legalábbis ennyiről tudni –, ezek közül az egyik legújabb az Eno című. Ez egy dokumentumfilm – illetve generatív dokumentumfilm –, ami a legendás zenész, Brian Eno életét és munkásságát hivatott bemutatni. Eno számos zenésszel és zenekarral működött együtt, ilyen volt többek között David Bowie, David Byrne, a Talking Heads, a U2, a Coldplay, a Depeche Mode, Paul Simon, de ő készítette a Windows 95 üdvözlő hangját is.
A projektet az amerikai függetlenfilmes Gary Hustwit vezette, és azt mondja, hogy a filmnek egészen elképesztő, 52 kvintillió variációja lehetséges. Ez 52 x 1030 kimenetet jelent. Ezeket a verziókat a mesterséges intelligencia hozza létre abban a pillanatban, amikor a film elindul.
Természetesen a mesterséges intelligencia nem fogja megváltoztatni például azt, amit az interjúalanyok mondanak, de magát az alkotást újraértelmezi, a megszólalások közötti időtartamot pedig képes kitölteni. Éppen ezért a hagyományos értelemben vett filmekkel még nem működik a fejlesztés, ugyanakkor tudva azt, hogy digitális technikával ma már olyan karaktereket is meg lehet jeleníteni a vásznon képben és hangban, akik már nem élnek, valószínűleg nincs már messze az sem, hogy egy klasszikus értelemben vett filmet generáljon a mesterséges intelligencia.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.