Kitolták a küldetés elméleti maximum hosszát, így akár 90 napig is az ISS-nél maradhat a Boeing Starliner. Az űrhajónak már az indulása sem volt zökkenőmentes, de a dokkolás után is akadtak gondok.
Számos halasztást követően június 5-én indították el a Boeing űrhajóját, a Starlinert, fedélzetén két űrhajóssal – dacára annak, hogy szivárgott belőle a hélium.
A floridai Kennedy Űrközpontból indított űrhajó 24 órás repülés után csatlakozott az ISS-hez. A tervek szerint Butch Wilmore és Suni Williams egy hetet töltöttek volna az űrállomáson – a visszatérést azonban először június 18-ára, majd június 28-ára halasztották, mert meghibásodott a manőverezést segítő 28 hajtómű közül öt, és kisebb héliumszivárgást is észleltek.
Június vége felé már körvonalazódott, hogy hosszabb időre ragadhatnak a Nemzetközi Űrállomáson a Starliner űrhajósai, és most kiderült: a néhány naposra tervezett küldetés végül néhány hónapos lehet.
Steve Stich, a NASA kereskedelmi legénységi programjának vezetője pénteken úgy fogalmazott, az űrhivatal fontolgatja, hogy 90 naposra tolja ki a Starliner-küldetés maximális hosszát – eredetileg 45 napos lehetett volna legfeljebb a misszió, írja a CNN.
A visszatérésre azonban egyáltalán nincsen dátum, így még csak nem is körvonalazódik, hogy mikor indulhat vissza a Starliner.
A szakemberek Új-Mexikóban földi tesztekkel is igyekeznek jobban megérteni, mi történhetett az űrhajóval, pontosabban: miért hibásodhatott meg öt hajtómű. Ezek közül négyet már megjavítottak, ám egy már minden valószínűség szerint végleg tönkrement.
Addig is, míg a Boeing és a NASA kitalálja, hogyan lehetne hazahozni őket, a két űrhajós beilleszkedett az ISS-en, és a legénység többi tagjával hajtanak végre rutinfeladatokat. A Boeingnek a polgári repülés terén is bőven vannak problémái, ezekről ide kattintva olvashat bővebben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.