Tech HVG 2024. június. 27. 15:03

Ez baj: a bőrön át a véráramba is bekerülhetnek a rákot okozó örök vegyi anyagok

A szakemberek korábban úgy gondolták, az örök vegyi anyagokként emlegetett mérgező vegyszerek nem tudnak felszívódni az emberi bőrben, mert taszítják a nedvességet. Most 17-ből 15-nél derült ki, hogy ez nem igaz.

Az elmúlt években egyre többször lehetett hallani a PFA néven is emlegetett perfluor-alkil anyagokról. Nemrég egy tanulmányban már arra is rámutattak: a világon már sehol sem fogyasztható biztonsággal az esővíz, annyi mérgező anyag van benne.

A PFA-kat „örök vegyi anyagoknak” is nevezik, mivel rendkívül lassan bomlanak le. Az ember alkotta meg őket, főleg samponok, csomagolóanyagok és sminktermékek összetevőjeként jutnak el környezetünkbe, beleértve a vizet és a levegőt is, elfogyasztva pedig felhalmozódnak a szervezetben. A PFA-k befolyásolják a termékenységet és a magzati fejlődést, növelik az elhízás és bizonyos ráktípusok (prosztata-, vese- és hererák), valamint a magasabb koleszterinszint kockázatát is.

Nem véletlen, hogy egyre több országban igyekeznek korlátozni, vagy akár be is tiltani a PFA-k használatát, ez azonban nem megy sem könnyen, sem gyorsan. Emiatt érdemes tudatosan figyelni arra, hogy mit fogyaszt az ember, ám úgy tűnik, ez sem feltétlenül elég ahhoz, hogy elkerülje a PFA-kat.

Az Environment International című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban a Birminghami Egyetem kutatói azt írják, egy vizsgálat során bizonyítékot találtak arra, hogy az örök vegyi anyagok képesek a bőrön keresztül felszívódni, így bekerülnek a véráramba is.

Oddný Ragnarsdótti, a tanulmány vezető szerzője szerint korábban azt feltételezték a szakemberek, hogy a PFA-k nem tudnak felszívódni a bőrben, mert a molekulák ionizáltak, így taszítják a vizet. Ragnarsdóttir és munkatársai 17 különböző típusú PFA-t vizsgáltak meg, azokat, amelyeket a legszélesebb körben használnak és tanulmányoznak.

Megvizsgálták a túrázók felszerelését, kiderült, saját magukat és a környezetet is mérgezhetik vele

Az etikus és tudatos vásárlást népszerűsítő brit Ethical Consumer 27 különböző túrafelszerelést vizsgáltatott be, és kiderült, 82 százalékukban van rákot okozó örök vegyi anyag.

A kutatók az állatkísérletek helyett emberi bőrnek megfelelő anyagokkal – többrétegű, laboratóriumban növesztett szövetekkel – folytatták le a vizsgálatot. Ezután mindegyik PFA-ból mintát vettek, hogy megnézzék, mekkora mennyiség képes felszívódni.

Kiderült, a 17-ből 15 esetében jelentős mennyiségű felszívódásról beszélhetünk, vagyis a teljes mennyiség legalább 5 százaléka átjutott a bőrön. A perfluor-oktánsav esetében a felszívódási arány 13,5 százalékos volt, az alkalmazott dózis további 38 százaléka pedig felhalmozódott bőrben. Emiatt azt feltételezik, hogy az idő előrehaladtával egyre több ilyen anyag kerül a véráramba.

A kutatók megfigyelése szerint minél hosszabb egy PFA-ban található szénlánc, annál nagyobb mennyiség szívódhat fel. Mindez fontos figyelmeztetés az anyag használatával kapcsolatban, és azt mutatja: mielőbb fel kell hagyni vele.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.