A japán TDK olyan anyagot fejlesztett ki, ami jelentősen növeli az akkumulátorok és elemek energiasűrűségét.
A japán TDK cég neve legtöbb ember számára a magnó- és videókazetták korából lehet ismerős, a cég azonban más területen is tevékenykedik. A vállalat – amely egyúttal az Apple egyik partnercége – akkumulátorok fejlesztésén is dolgozik, nemrég pedig egy új anyaggal állt elő, amit a szilárdtest-akkumulátorok következő generációjához lehet felhasználni – írja az Interesting Engineering.
A CeraCharge nevű fejlesztést az IoT-eszközök (Internet of Things – dolgok internete) széles skálájánál lehet majd használni – például a viselhető kütyüknél. A cég közlése szerint az új anyag lehetővé teszi, hogy elérjék az 1000 Wh/L energiasűrűséget, ami nagyjából 100-szor nagyobb, mint a TDK hagyományos szilárdtest akkumulátorának energiasűrűsége.
A vállalat eredeti célja az volt, hogy olyan akkumulátorokat fejlesszen ki, ami a jelenleginél jóval nagyobb energiasűrűséggel rendelkezik. Ez segíthet növelni az azt használó készülékek teljesítményét és élettartamát is.
A cég szerint olyan eszközökben szeretné lecserélni az elemeket, mint amilyen az Apple AirTagjében is van. Ezek nem tölthetők, így ha lemerülnek, újat kell tenni beléjük. A nagy energiasűrűség, valamint az újratölthetőség miatt jóval kevesebb elektromos hulladék keletkezhet.
Annak érdekében, hogy a hordozható eszközökben is biztonsággal lehessen használni az akkumulátort, oxidalapú elektrolit, valamint lítiumötvözetből készült anód került a készülékbe. A fejlesztés egyelőre még folyik, vagyis akkumulátor ezzel a technológiával még nem készült. Más, áttörést jelentő akkumulátortechnológiát bejelentő cégekkel ellentétben azonban a TDK munkája sokkal ígéretesebb, mert már valóban kifejlesztett egy anyagot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.