Tech HVG 2024. június. 14. 11:03

Különös okból kellett elhalasztani egy űrsétát a Nemzetközi Űrállomáson

A szkafandert érintő „kényelmetlenség” miatt nem történt meg egy csütörtökre időzített űrséta az ISS-en. Egyelőre nem tudni, ez az űrállomáshoz dokkolt Boeing Starliner visszaindulására hatással lesz-e.

Elhalasztották a NASA két asztronautájának június 13-ra ütemezett űrsétáját a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) – írja a Space.com.

Tracy Dyson és Matt Dominick űrhajósok csütörtök reggel végezték volna el az űrsétát, és már el is kezdték felvenni az ahhoz szükséges szkafandert, amikor a NASA bejelentette a halasztást. Ekkor még nagyjából egy óra volt hátra a légzsilipből történő tervezett kilépésig.

A NASA már az élő közvetítést is elkezdte, és először csak annyit közöltek, hogy nem lesz űrséta – később azonban kifejtették, hogy a szkafandereket érintő „kényelmetlenség” miatt kezdeményezték a halasztást, bár azt nem fejtették ki, hogy melyik asztronautát érintette a probléma.

Tracy Caldwell Dyson ellenőrzi a NASA űrhajósainak szkafanderét a Nemzetközi Űrállomáson. Jobbra Michael Barratt, balra Matthew Dominick asztronauta.
NASA

A Space.com megjegyzi: az egyelőre nem ismert, hogy az ISS-hez június 5-én dokkolt Boeing Starliner visszaindulását befolyásolhatja-e az űrséta halasztása. Az űrhajóval kapcsolatos hibák mellett ugyanis az űrsétával kapcsolatos előkészületek miatt is tolódott a visszaindulás dátuma június 18-ra – eredetileg a dokkolás után egy héttel kellett volna visszatérnie a Starlinernek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.