Tech hvg.hu 2024. június. 11. 19:03

Fellélegezhetnek az asztmások: Egyetlen infúzió évekig száműzheti a betegséget

Egy, a rákkezelésben is alkalmazott megközelítés hozhat áttörést az asztma kezelésében, kínai kutatók dolgoznak rajta.

Magyarországon mintegy 310 ezer gondozott asztmás beteg van, világszerte közel 262 millió ember szenved ettől a krónikus betegségtől. Egy úttörő sejtterápiának köszönhetően lélegezhetnek fel az asztmával küzdő betegek, a kezelés mindössze egyetlen injekciót vehet igénybe. Az új, kínai fejlesztésű módszer a rák kezelésénél is alkalmazott technikákat alkalmaz, és állatkísérletek alapján ígéretes.

Mint az Interesting Engineering írja, a hagyományos, kezelési módok – inhalátorok, antitest-injekciók – folyamatos, az egész életet végigkísérő figyelmet igényelnek, és egyáltalán nem jelentenek végleges gyógymódot.

Nem úgy a Tsinghua Egyetem kutatóinak kezelése, mely a CAR-T-sejtterápián alapszik. Felfedezték ugyanis, hogy bizonyos citokinok – IL-4, IL-5, és IL-13 – a betegek közel felénél az asztma fő mozgatórugói.

A citokinok alapesetben a gyulladások szabályozásában fontos szerepet betöltő jelzőmolekulák, tehát hasznosak – de ha túl sok van belőlük, az is súlyos gyulladásos, például autoimmun betegségekhez vezethet.

A kutatást vezető Peng Min és csapata egy olyan módszert dolgozott ki, mely a CAR-T sejtterápia segítségével célozza ezeket a citokinokat. Az asztma kezelésére módosított kezelés figyelemre méltó eredményekhez vezetett.

A Nature Immunology folyóiratban közölt eredmények szerint a genetikailag módosított sejtekkel történő egyetlen kezelés is csökkentette a tüdőgyulladást, és egerek esetében több mint egy évig enyhítette az asztma tüneteit.

Rosszul alszik éjszakánként? Könnyen lehet, hogy asztmás lesz

A kínai Shandong Egyetem kutatóinak vizsgálata szerint a genetikai hajlamon túl az alvászavar is növelheti az esélyét az asztma kialakulásának.

További jó hír, hogy ez a megközelítés más gyulladásos betegségek, így akár az allergia kezelésében is hatékonynak bizonyulhat.

Fontos azonban megjegyezni, hogy még további vizsgálatokra van szükség a területen, mielőtt embereken is kipróbálhatnák.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.