Feszült a helyzet Kína és Tajvan között, ami több szempontból is aggasztja a nyugati világot. Például azért, mert Tajvanon található a világ fejlett chipgyártó kapacitásának nagy része. Nem szeretnék, ha ez kínai kézre kerülne, ezért is tesz távolról történő tiltásra alkalmas kapcsolót a berendezések gyártója a gépekbe.
A TSMC (Taiwan Semiconductor Manufactuing Company) a világ egyik legnagyobb chipgyártója, a bevételeit tekintve megelőzi az Intelt és a Samsungot is. EUV, azaz extrém ultraibolya litográfiás technológiával dolgozó gépeit a holland székhelyű ASML szállítja. A két cég így együtt képes élvonalbeli 2 nm-es chipeket készíteni.
Bár az még hipotetikus, hogy Kína megtámadja Tajvant, de az aggodalom nagyon is valós, hogy akkor hozzáfér a legkorszerűbb chipgyártó technológiához. Ezt egyébként az Egyesült Államok különféle szankciókkal próbálja megakadályozni, nehogy így növelje katonai erejét az ellenfele. Egyelőre még a saját gyártású kínai chipek több generációval le vannak maradva az Intel és az AMD termékei között, azonban – jegyzi meg a Tom’s Hardware – ugrásszerűen fejlődnek, így előbb-utóbb hasonló szintet érhetnek el, mint amerikai ellenlábasaik. Ez azonban nem holnap várható, ezért is fontos a nyugatnak a tajvani chipgyártás védelme.
Az ASML-en ez nem is fog múlni, ugyanis állítólag képes arra, hogy távolról letiltsa a legfejlettebb chipgyártó gépeket egy kínai invázió esetén. Sőt, olyan hírek is érkeztek, hogy szimulációkat is futtatott egy lehetséges invázióról, hogy jobban felmérje a lehetséges kockázatokat. Az nem teljesen világos, hogyan történne a tajvani gyárban üzemelő berendezések távoli letiltása, viszont az köztudott, hogy a hatalmas és összetett fotolitográfiás gépek rendszeres szervizelést és karbantartást igényelnek a működésükhöz, és gyaníthatóan egy karbantartás során alkalmazott szoftverfrissítés részeként adták hozzá a berendezéshez. Az ASML nem volt hajlandó kommentálni a letiltó kapcsoló kérdését, de azt megerősítette a The Registernek, hogy berendezései valóban magas szintű karbantartást igényelnek.
Vannak, akik szerint épp ez utóbbi tény mond ellent a kioltó kapcsolónak. Richard Gordon, a Gartner félvezetőkért és elektronikai részlegért felelős korábbi alelnöke például azt mondta a The Registernek, hogy épp a berendezés összetettsége (beállítás, kalibrálás, karbantartás stb.) miatt nehéz lenne hosszú ideig üzemeltetni a helyszíni ASML támogatás nélkül (kínai invázió esetén), azaz így akár felesleges is kikapcsolni. Az ASML és a TSMC amerikai érdekek védelmét célzó legújabb lépése mellett az Egyesült Államok dollármilliárdokat fektetett a tajvani cégbe, hogy chipgyártását Észak-Amerikába helyezze át. A TSMC Japánban is épít létesítményeket, amelyek segíthetnek megvédeni Kína tajvani ambícióitól.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.