Tech hvg.hu 2024. május. 15. 16:03

Írtak egy új algoritmust: kétszer tovább bírják tőle az akkumulátorok, amilyenek például a telefonjában is ott lapulnak

Német kutatók egy olyan új töltésvezérlő szoftvert fejlesztettek, ami segíthet abban, hogy a lítium-ion akkumulátorokat minél később veszítsék el erejüket.

Az elektromos áram tárolásának jelenlegi egyik legjobb módját a lítium-ion akkumulátorok jelentik, ám a technológia a legkevésbé sem tökéletes. A telep minden egyes töltési ciklus után veszít valamennyit a kapacitásából, így egyre kevesebb energiát képes tárolni. Ebből kifolyólag pedig például telefonoknál rövidebb üzemidőt, autóknál kisebb hatótávot biztosít. A gyártók az elavulást igyekeznek minél későbbre kitolni a töltés szoftveres vezérlésével. Most német mérnökök jelentkeztek egy ígéretes megoldással.

A BGR szerint a Helmholtz-Zentrum Berlin, valamint a szintén berlini Humboldt Egyetem kutatóinak algoritmusai képesek megduplázni egy akkumulátor élettartamát. Meg kell változtatni, a töltő hogyan továbbítja az áramot az akkumulátor belsejében lévő elektrolithoz – a kutatók szerint ez a kulcs. S így a kompakt és a robosztusabb lítium-ion egységek élettartama is megnövelhető.

A technológiára óriási szükség van, a segítségével ugyanis a telefonoktól kezdve az elektromos autókig minden ilyen akkumulátorral működő eszköznek meg lehetne növelni az értékét, hiszen lassabban válnának használhatatlanná.

A gyártók jelenleg alkalmazott megoldásai révén előbb-utóbb repedések keletkeznek az elektródákon, ami végül ahhoz vezet, hogy az egység kevesebb energiát tud tárolni. A német kutatók ehelyett impulzus áramra építettek, ami sokkal kisebb szerkezeti kopást okoz az akkumulátorban, így az hosszabb ideig marad életképes.

Injekciót adtak egy használt akkumulátornak, ami utána történt, annak csak az akkugyárak nem fognak örülni

Ritkábban kell majd cserélni az elektromos autók akkumulátorait, ha elterjed a Toyota mérnökeinek fejlesztése. A megoldással nemcsak az e-hulladék lesz kevesebb, de alapanyagból sem kell majd annyit bányászni.

A szakemberek szerint az algoritmus használatával már a most piacon lévő akkumulátorokat is tölteni lehetne ezzel a módszerrel, ami komoly segítség lenne abban, hogy a lítium-ion pakkok később avuljanak el, így később is jelentsenek elektronikus hulladékot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.