Pillanatok alatt válaszol, megold matematikai problémákat, és tényleg úgy beszél, mintha egy másik emberrel diskurálna az ember: befutott a GPT-4o, a ChatGPT mögött álló új modell.
Nem futott be egy Google-gyilkos kereső, és a GPT-5 nyelvi modellre is hiába várt a nagyérdemű, de egy teadélután hangulatát idéző bejelentésen így is figyelemre méltó új képességeit mutatták be a ChatGPT-nek.
A hétfői OpenAI-bejelentés egyik különlegessége, hogy jó eséllyel nem az emberek beszéltek a legtöbbet – hanem a ChatGPT, pontosabban a mögötte álló új nyelvi modell, a GPT-4o. Mint ezt a neve is sugallja, ez a már jól ismert GPT-4 egy újabb interációja, mely gyorsabb, és képességek terén is nagyot lépett előre. Ráadásul mindenki számára ingyenes.
A GPT-4o egy multimodális modell, azaz képes tartalmat generálni, és megérteni a szöveges, képi és hangban kapott utasításokat, feladatokat.
A bemutatón a beszédkészségein keresztül mutatták be, mit tud az új modell, és az tényleg elképesztő: gyakorlatilag már úgy lehet vele beszélgetni, mint egy másik emberrel. A kameraképből megérti, milyen környezetben van, és mi történik épp. Rájött például egy OpenAI-feliratos ruhadarabból és a helyiség berendezéséből, hogy valószínűleg egy élő közvetítés, legalábbis videófelvétel zajlik éppen:
Nem arról van szó, hogy egyszerűen robothangon, sok gondolkodás után felolvas egy szöveget; a hangjában megjelennek a különböző érzelmek jegyei, például az izgatottság. De kíváncsi és érdeklődő is, és egy kicsit hiperaktív. Akár a lámpaláz leküzdésében is segíthet. Úgy lehet vele beszélgetni, mint egy másik emberrel, és bele is lehet vágni a szavába:
Az új GPT-4o nyelvi modellel felszerelt ChatGPT akár egy matematikai példa megoldásában is segíthet – úgy, hogy nem árulja el az eredményt, csupán segít az embernek, hogyan juthat el hozzá, és mire kell ügyelnie a folyamat során. Itt azért volt egy hiba a mátrixban, mert még csak felvezették a chatbotnak, mire szeretnék megkérni, mire ő úgy felelt „Rendben, látom már”. A gond csak, hogy ekkor még nem is mutatták meg neki a feladatot, és nem is tudhatott semmit róla.
Ezt leszámítva ügyesen tudott válaszolni arra, milyen lépésekkel lehet eljutni a feladat megoldásához, és közben tényleg ügyelt arra is, hogy ne az ember helyett oldja meg a feladatot, csak segítsen. A feladatot egyébként egy papírra skiccelték fel, és a ChatGPT a kamerán keresztül látta, mintha a szeme lenne.
Maradva egy pillanatra a látásnál: az új képességekkel felvértezett ChatGPT a látássérült embereknek is nagy segítség lehet, ugyanis a telefon kameraképével segíthet nekik feltérképezni a környezetüket. Ez a hétköznapi szituációkban is hasznos lehet, vagy egy kirándulás alkalmával idegenvezetőként is szolgálhat.
A bemutató alapján a kódolásban is segíthet, de az egyes nyelvek között is képes fordítani, például olaszról angolra.
A GPT-4o látszólag nagyot lépett előre, és az ezzel felturbózott ChatGPT-t bárki használhatja – a bevezetés fokozatos, így szépen lassan mindenkihez elérkezik a már szinte teljes értékű digitális asszisztens.
Érdekesség, hogy a ChatGPT egy hivatalos macOS-appot is kapott, ez Windowsra csak valamikor később érkezik meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.