Kínai kutatók arról írnak, hogy az Nvidia Jetson TX2i nevű olcsó processzor több szempontból is ideális választás a hiperszonikus fegyverekhez.
Olcsó és könnyen beszerezhető mesterségesintelligencia-processzorokat használ Kína a hiperszonikus fegyverei vezérlésére – írta meg a South China Morning Post. A lap szerint az Nvidia Jetson TX2i-ről van szó, amit néhány száz dollárért bárki beszerezhet az online piactereken. Mi legolcsóbban az eBayen bukkantunk rá, ott éppen 411 ezer forintnak megfelelő összegért árulják. Ez csak elsőre tűnik soknak, valójában rendkívül kevés azt tekintve, hogy a legújabb MI-processzorokhoz darabonként 15 millió forint ellenében lehet hozzájutni még akkor is, ha valaki nagy tételben, több ezer darabot rendel belőle.
A kínai Taliani Műszaki Egyetem kutatói a kínai Propulsion Technology című tudományos lapban egy komplett leírást tettek közzé arról, hogy miként lehet az ilyen olcsó technológiát hatékonyan felhasználni a hiperszonikus fegyverek esetében. A chip állítólag jelentős mértékben javítja a tolósugár-hajtómű vezérlését, növelve ezzel a hatótávolságot és a repülés stabilitását.
A kutatók szerint a szerkezet képes hatékonyan feldolgozni a folyadékdinamikai adatokat. A másodpercekig tartó számításokat alig 25 ezredmásodperc alatt végzi el, ami négyszer gyorsabb még az emberi pislogásnál is.
Az egység csúcsteljesítménye 1,26 teraflop (TFLOP), ami még így is csupán 2 százaléka az Nvidia legerősebb MI-processzorának, a H100-nak, amelyből a Meta 350 ezer darabot vásárol. Sőt, a cég azóta előállt egy még erősebb chippel, amely még a H100-as teljesítményét is zárójelbe teszi. De maradva a TX2i-nél, az Xbox Series X processzora például 12 TFLOP-os.
A chip használata egyfajta szükségmegoldás Kína számára. Egyfelől a H100 rendkívül drága, másrészt az amerikai exporttilalom miatt nem is lehet hozzájutni. Nem úgy a TX2i-hez, amelyre jelenleg nem terjed ki az exportszabályozás.
Szun Hsziming, a kutatás vezetője szerint a nagy számítási kapacitással bíró MI-processzorok nem férnek el kis helyen, ami pedig alapkövetelmény lenne a hiperszonikus eszközöknél.
Az nem teljesen világos, hogy a mérnökök miért tették közzé ezt a tanulmányt. Valószínűleg egyfajta üzenetről lehet szó, hogy az exporttilalom nem működik, és más módszerekkel is el lehet érni, hogy Kínának legyen működőképes hiperszonikus fegyvere. Valószínűleg azokhoz nem az Nvidia processzorát fogja használni Peking, hanem annak másolatát, amit az országon belül készít el.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.