Tech hvg.hu 2024. április. 25. 09:03

Most derült ki: 25-ből 22 randiapp veszélyes

Egy halom adatot kérnek a felhasználótól, de nem vigyáznak ezekre eléggé – dióhéjban erre a megállapításra jutott egy friss vizsgálat, ami az online társkeresőkre fókuszált.

A felgyorsult világ egyik jellemző tünete a társkereső alkalmazások térnyerése – hogy ezek mennyire hatékonyak, és milyen célokat szolgálnak, annak megítélése vegyes, az azonban biztos, hogy az emberek nagy százaléka megfordult valamelyiken élete során.

Miközben átalakítják az ismerkedési szokásokat, van valami, amiben abszolút nem követik az elmúlt időszak trendjeit a társkeresők: ez pedig az adatvédelem. A Mozilla összesen 25 randiappot vett górcső alá ilyen téren, és 22 neve mellé tette oda az értékelési skálájának legrosszabb, „Privacy not included” nevű értékelését. Ha úgy tetszik: szinte minden ilyen alkalmazást balra húztak az adatvédelem tekintetében.

A kapcsolódó jelentésében a Mozilla kiemeli: az appok 80 százaléka oszthatja meg, vagy adhatja el a felhasználók adatait hirdetési célokra. Például a Bumble kissé ködös adatvédelmi záradékokkal rendelkezik, így eladhatják a felhasználói adatokat a hirdetőknek.

Egy férfi megunta a társkereső appokat, inkább írt egy sajátot, ahol csak őt lehet „választani”

Nem ígér zsákbamacskát az az egyébként bárki számára elérhető app, amit Los Mayers fejlesztett: abban ugyanis csak őt lehet megismerni, senki mást.

A kutatók külön felhívják a figyelmet arra, hogy sok platform – például a Tinder és a Hinge – hozzáfér a pontos földrajzi adatokhoz, miután engedélyt kap erre a felhasználótól. Utóbbi felület még akkor is gyűjti ezeket az adatokat a háttérben, amikor nincs megnyitva.

A társkeresők érvelése szerint azért gyűjtenek annyi adatot, hogy jobb párokat tudjanak ajánlani a felhasználónak – ám ha ezek adatbrókerekhez kerülnek, annak komoly következményei lehetnek, jegyui meg a TechCrunch.

Tavaly a The Washington Post számolt be egy olyan esetről, melyben egy amerikai katolikus csoport vett a Grindr nevű platformtól, hogy megfigyeljen néhány tagot. Ez a felület kapta egyébként az egyik legrosszabb értékelést a Mozillától.

Ráadásul új, mesterséges intelligenciára alapuló funkciókkal is próbálkoznak a társkeresők, de a háttérben is dolgoznak már algoritmusok az ajánlások javítására. Miközben az MI használata egyre jobban elterjed, a kutatók nincsenek meggyőződve arról, hogy a társkeresők eleget tesznek a felhasználói adatok védelme érdekében.

Mit ad ma a szingliknek a társkeresők mesterséges intelligenciája, és miket vesz el tőlük?

Legyen szó ismerkedős szövegek megírásáról, profilozásról vagy akár a lehetséges randi­jelöltek gépi kiválasztásáról, tulajdonképpen mindenre van már algoritmus. Kérdés, tényleg megkönnyíti-e a szinglik életét, vagy csak még sekélyesebbé teszi az ismerkedést az interneten.

Pedig a társkeresők alapvetően arra épülnek, hogy a felhasználóknak minél több adatot meg kell adniuk azért, hogy teljesebb képet mutassanak magukról – a másik félnek és az ajánló algoritmusnak egyaránt. Érdemes tehát körültekintőnek lenni a randiappok használatakor, és jobban megválogatni a megadott adatokat és engedélyeket – például a pontos földrajzi pozícióra vonatkozóan.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.