Tech hvg.hu 2024. április. 25. 18:03

Megtalálták a világ leghosszabb őskígyóját, 15 méterről írnak

Indiai kutatók egy szénbányában bukkantak arra a néhány megkövesedett csigolyára, melyeket egy hatalmas kígyó maradványaiként azonosítottak.

A Földön valaha élt egyik legnagyobb kígyó maradványaira bukkanhattak: indiai kutatók szerint az felfedezett fosszília egy 47 millió évvel ezelőtt kihalt kígyóhoz tartozik – írja a New Scientist. Bár az állat csigolyái közül csak néhány került elő, azok alapján már tudtak kalkulálni a tudósok, és arra jutottak, az állat hossza elérhette a 15,2 métert.

A szakemberek még 2005-ben kezdtek el fosszíliák után kutatni a nyugat-indiai Gudzsarát szénbányájában. A munkában részt vevő Sunil Bajpai szerint eredetileg ősi bálnák kövületei után kutattak, de más gerincesek maradványait is megtalálták, köztük kígyókét is. Ezek között volt egy 27 csigolyából álló leletegyüttes, amelyben a legnagyobb csigolya 6× centis.

Először arra gondoltak, hogy valószínűleg egy ősi krokodil maradványaival van dolguk. Az alaposabb vizsgálat után viszont arra jutottak, a Madtsoiidae nevű kígyócsaládhoz tatozhatott az élőlény. Nála csak a Titanoboa cerrejonensis nevű kihalt faj tagjainak voltak valamivel nagyobb csigolyái. A számítások szerint egy kifejlett példánya 12,8–14,3 méter hosszúságúra nőhetett meg.

Felfedeztek egy új kígyót: ez a faj igazolhatja, hogy honnan származnak ezek az állatok

Kis méretű, eddig nem ismert kígyófaj két példányát fedezték fel Ecuadorban, amivel az ismert Tropidophis-fajok száma immáron hatra nőtt. A most megtalált faj medencéjének alakja arról árulkodik, hogy legközelebbi őseik a gyíkok lehetnek.

A kutatók számítógépes modellezéssel alkották meg a kígyó lehetséges felépítését, ezek alapján pedig arra jutottak, hogy 10,9-15,2 méter között lehetett a hosszúsága. Bár ez utóbbi határérték azt jelentené, hogy nagyobb volt a Titanoboa cerrejonesisnél, a kutatók hangsúlyozzák, hogy a hiányos lelet miatt nem biztos, hogy valóban elérhette a 15 métert – derül ki a a Scientific Reportsban közölt tanulmányból.

Az új faj a Vasuki indicus nevet kapta. Vasuki a hinduizmusban egy kígyó, amit Siva isten nyaka körül ábrázolnak. A kutatók szerint rejtőzködő életet élhetett, félig a szárazföldön, félig pedig a mocsarakban bújva meg, és keresve a táplálékát – hasonlóan a mai pitonokhoz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.