Tech hvg.hu 2024. április. 12. 16:05

Megjött a Magyar Honvédség első brazil sugárhajtású szállítógépe + fotógaléria

A KC-390-es ugyan ezúttal még csak látogatóba jött, mivel a tesztelési szakaszának utolsó fázisában a NATO kompatibilis kommunikációs eszközöket építik bele.

Péntek reggel megérkezett a kecskeméti katonai repülőtérre egy KC-390-es sugárhajtású szállítógép. Ez a repülő az első abból a kettőből, amit még 2020-ban vásárolt a Magyar Honvédség az Embraer brazíliai repülőgépgyártó vállalattól.

A gép egyelőre még brazil lajstromjellel repül és csak látogatóba jött Magyarországra, mivel a tesztelésének utolsó fázisa zajlik. A mostani látogatás során mindössze három hétig lesz Magyarországon, ez idő alatt a speciális, NATO-kompatibilis kommunikációs eszközök beépítése és ezek tesztelése történik, majd ezután a gép visszatér Brazíliába.

A képre kattintva galéria nyílik:

— gallery control —

Jelenleg tíz magyar műszaki szakember vesz részt átképzésen Brazíliában, őket hamarosan követik a gépet a későbbiekben irányító magyar pilóták és fedélzeti technikusok, hogy mire ősszel megérkezik az akkorra már magyar színekben repülő első KC-390-es, a már kiképzett állomány azonnal megkezdhesse a munkát.

A KC-390-est Kutnyánszky Zsolt, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért, haderőfejlesztésért és védelmi iparért felelős államtitkára és Langó Viktor alezredes, a Repülődandár megbízott dandárparancsnok-helyettese fogadta. Kutnyánszky Zsolt tájékoztatójában elmondta, hogy a gépek beérkezésével új, eddig hiányzó képességgel bővül a honvédség a katonai légiszállítás területén.

A gép ugyanis képes akár 26 tonna terhet szállítani, ha kell, raklapokon is, valamint a rámpás kialakításnak köszönhetően a rakományát ejtőernyővel ledobva célba juttatni.

— gallery control —

A repülőgép kiválóan alkalmas csapatszállításra is, akár 80 fegyveres is elfér a fedélzetén, és mozgó intenzív osztályként súlyos sérülteket tud kimenekíteni a veszélyzónából.

Emellett repülő üzemanyag-állomásként is bevethető, azaz képes a levegőben feltankolni a magyar légierő Gripenjeit, megnövelve ezzel a vadászok bevetési idejét, illetve hatótávolságát.

Azt nem tudni, hogy pontosan mennyit fizetett a brazil cégnek a Magyar Honvédség a gépekért, mivel a szerződés részletei nem nyilvánosak, ugyanakkor 2020-as sajtóértesülések szerint egy KC-390-es gép előállítási ára 50 millió dollár volt (ez akkor nagyjából 14,5 milliárd forintnak felelt meg), ám ettől a szerződésben foglalt ellenérték eltérhet.

További képek az Instagram-csatornánkon:

Hirdetés