Tech hvg.hu 2024. április. 12. 11:03

92 ország iPhone-felhasználóinak küldött ki riasztást az Apple, „napjaink legsúlyosabb digitális fenyegetéseire” figyelmeztetnek

Ijesztő figyelmeztetést kapott rengeteg iPhone-felhasználó, akiknél az Apple úgy észlelte, valakik kémprogramokkal próbálják megfigyelni őket.

Kémprogramokkal végzett támadások veszélyére figyelmeztette 92 ország iPhone-felhasználóit az Apple szerdán – vette észre a TechCrunch.

Az úgynevezett „fenyegetettségi értesítésekkel” a cég tájékoztatni és segíteni próbálja azokat a felhasználókat, akik „esetleg kémprogramok általi támadások konkrét célpontjává váltak”.

A cég nem fejtette ki, kik indították a támadásokat, ahogyan azt sem közölte, hogy mely országok felhasználói kapták meg az értesítést, amiben a következő üzenet áll:

„Az Apple úgy észlelte, hogy ön egy kémprogrammal végzett támadás célpontja volt. Ennek során megpróbálták feltörni az Apple ID-jához társított iPhone-t”.

Az értesítésben még arra is kitér az Apple, hogy a támadás kifejezetten az adott egyént célozhatta, jellemzően amiatt, amit csinál. Bár teljes bizonyosságot a cég sem képes elérni – ezt meg is jegyzik az üzenetben –, de azt kérik, hogy vegye komolyan, aki megkapta.

Kémprogram van a telefonján? Így szúrhatja ki és szabadulhat meg tőle

Számos árulkodó jel utalhat arra, hogy kémprogram fut valaki mobilján: mutatjuk, mire figyeljen, és milyen lépéseket tegyen meg haladéktalanul, hogy megszabaduljon tőle.

Az Apple egy külön oldalt szentel az ilyen típusú támadásoknak, és a védekezés módjainak – ilyen például a Zárt mód is.

„A civil szervezetek, a technológiai cégek és az újságírók által kiadott nyilvános jelentések és kutatások szerint ezek a kiemelkedően költséges és összetett, konkrét személyekre szabott támadások mindig is állami szereplőkhöz kapcsolódtak, ideértve az állami szereplők részére, megrendelésre kémprogramokat kifejlesztő magáncégeket is (például az NSO-csoport Pegasus programja). Az ilyen kémprogramokat általában rendkívül kevés személy ellen vetik be (célpontjaik általában újságírók, aktivisták, politikusok és diplomaták), de ez nem jelenti azt, hogy nem jelentenek folyamatos globális fenyegetést” – fejti ki az Apple.

A Pegasushoz hasonló újabb izraeli kémszoftvert találtak, Magyarországon is használhatták

A hívások rögzítésére, fotózásra és a telefon átkutatására is használni lehet azt a kémszoftvert, melyet az izraeli QuaDream fejleszt. és ami Magyarországon is működtet szervereket. A programmal újságírókat, ellenzéki politikusokat és civil aktivistákat figyeltek meg világszerte kormányzati körök.

A cég még azt is megjegyzi, hogy az ilyen támadások napjaink legsúlyosabb digitális fenyegetései közé sorolhatók.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.