Spanyol és brit kutatók gázolajat és bioüzemanyagot vegyítettek, hogy olyan üzemanyagot állítsanak elő, amely úgy környezetbarátabb, hogy a motor teljesítményére sincs rossz hatással. Sikerült nekik.
A spanyol Malagai Egyetem és a Birminghami Egyetem kutatói arra keresték a választ, hogy miként lehet csökkenteni a járművek károsanyag-kibocsátását a motor teljesítményének negatív befolyásolása nélkül. Bioüzemanyagot és gázolajat kevertek össze úgy, hogy utóbbi hozzáadása után 20 tömegszázalékos üzemanyagot kapjanak.
Az eredményt a Fuel című tudományos lapban hozták le: így az autók által kibocsátott korom mennyisége 90 százalékkal csökkent. A kutatók szerint mindez olyan, nem kőolajra építő üzemanyagok kifejlesztéséhez vezethet, amelyek jelentősen csökkenthetik a járművek károsanyag-kibocsátását, miközben a motor teljesítménye nem csökken.
Francisco Javier Martos, a Malagai Egyetem tudósa szerint azért is fontos a koromkibocsátás csökkentése, mert az nemcsak a globális felmelegedést erősíti, de az ember és az állat egészségére is káros hatással van, mivel azt könnyen be lehet lélegezni. Csapatával azt szeretné elérni, hogy a jövőben kereskedelmi forgalomban is kapni lehessen a laboratóriumokban előállított üzemanyagot.
A kutatás különösen aktuális, a globális felmelegedés visszaszorításához minden ötlet jól jön. A közúti közlekedés jelentős mértékben járul hozzá a klímaváltozást katalizáló gázok kibocsátásához, ezért ennek visszaszorítása komoly lépés lenne a felmelegedés visszaszorítása felé. Ugyanakkor az elektromos autók elterjedése még mindig lassúnak ható folyamat, főként úgy, hogy a váltásra most azonnal lenne szükség.
További, nem mellékes tényező, hogy a légszennyezettség következtében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint évente 7 millió ember hal meg világszerte.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.