Richard Blumenthal demokrata és Marsha Blackburn republikánus szenátor is azt szeretné elérni, hogy oldják fel a TikTokkal kapcsolatos titkosszolgálati nyomozás eredményét.
Az amerikai képviselőház nemrég megszavazta azt a törvényt, amely elvezethet a TikTok betiltásához az Egyesült Államokban. A kongresszus alsóháza 352 igen, 65 nem arányban voksolt, Joe Biden pedig már jelezte, hogy ha a tervezet átmegy a Kongresszuson is, akkor haladéktalanul alá fogja írni. A döntéshozók szerint a lépésre azért van szükség, mert a TikTok nemzetbiztonsági kockázatot jelent az Egyesült Államokra, az amerikai felhasználók adataira a Kínai Kommunista Párt is ráláthat. A labda jelenleg az amerikai Szenátus előtt pattog.
Hogy pontosan milyen érvek sorakoznak fel amellett, hogy a TikTok veszélyes, nem tudni, a titkosszolgálatok nyomozásának eredményét ugyanis nem hozták nyilvánosságra. Két amerikai szenátor úgy véli, a dokumentumok titkosítását fel kellene oldani, hogy mindenki számára egyértelművé váljon a helyzet.
Richard Blumenthal demokrata és Marsha Blackburn republikánus szenátor közös levelükben arra kérik a nemzeti hírszerzési igazgatót (Director of National Intelligence, DNI), hogy tegye meg ezt a lépést. Úgy látják, „kifejezetten fontos, hogy az amerikaiak, különösen a TikTok-felhasználók megértsék a nemzetbiztonsági kockázatokat” – írja az Engadget.
Az érintett dokumentumokba a képviselők korábban, még a szavazás előtt már betekinthettek. Van olyan képviselő, aki szerint az alsóházi nagy egyetértés mögött nem sok konkrétum áll: semmi olyan érdemi információt nem közöltek a hatóságok, ami negatív szempontból kiemelné a TikTokot a többi közösségi platform közül.
Az Axios arról ír, a képviselők megdöbbenve hallgatták, mire képes a TikTok. Ugyanakkor árnyalja a képet, hogy nem biztos, hogy mindannyian értik a technológiai iparág működését. Volt, aki szerint elképesztő, hogy a TikTok képes kémkedni a felhasználók eszközének mikrofonján keresztül, nyomon követni a billentyűleütéseket, és figyelni azt is, mit csinálnak más alkalmazásokban. Más szemszögből nézve
ezek pont olyan engedélykérések és adatgyűjtési módok, amilyeneket lényegében az összes közösségi szolgáltatás használ.
A TikTokot üzemeltető ByteDance hosszú évek óta tagadja, hogy bármilyen adatot is átadna a kínai kormánynak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.