Az Nvidiának igencsak bejött a mesterséges intelligencia: a szektor számára készített chipjeinek köszönhetően óriásit nőtt az értéke, s a világ legértékesebb vállalatai közé került. Úgy tűnik, hamarosan vetélytársat kap, és nem is akármilyent: a Samsung is készül MI-chipekkel.
A korábban a társadalom szélesebb köreiben csak kevéssé ismert Nvidia az elmúlt időszakban nagyot lépett előre, részvényei hihetetlen szárnyalásba kezdtek. A magyarázat a mesterséges intelligencia, azaz a hozzá kapcsolódó hardverek, például a MI-adatközpontokhoz nélkülözhetetlen processzorok iránti kereslet növekedése. A terület persze még messze nincsen lefedve, s most egy olyan játékos jelentette be színre lépését, akitől sem a mesterséges intelligencia, sem a chipgyártás nem idegen.
A Samsungról van szó: a dél-koreai óriás 55. éves közgyűlésén jelentette be, hogy jövő év elején mutatja be saját mesterségesintelligencia-gyorsító chipjét, a Mach-1-et. A chip egyébként már a prototípus-gyártás korai szakaszába lépett. Kyung Kye-hyun, a Samsung félvezető üzletágának vezetője nem is titkolta céljukat: kiemelkednének megoldásukkal a piacokon és választási lehetőséget kínálnának az SK hynix és Micron kedvelőinek, miközben azért meg is zavarnák az Nvidia dominanciáját ezen a területen (bár egyelőre nem versenyezne az Nvidia csúcskategóriás MI-megoldásaival).
Bár a Mach-1 részleteit még nem hozták nyilvánosságra, annyit azért már tudni, hogy a Samsung innovatív megközelítése magában foglalja az LPDDR memória használatát. Ez egy egyedülálló funkció, amely jelentősen, körülbelül 0,125-szörösére csökkenti a memória sávszélesség-igényt a következtetésekhez. Az LPDDR memória ilyen stratégiai felhasználása a Mach-1-et könnyű mesterséges intelligencia chipként pozicionálja, amely nem támaszkodik a jelenleg szűkösen elérhető és drága nagy sávszélességű memóriára (HBM). Mindemellett az energiahatékonyság is sokat javul az újdonság esetében.
A Samsung úgy látja, hogy a Mach-1 chipjét nagy teljesítményű következtetési feladatokra lehet majd használni, és a megjelenést követően az áramkör széles körű elterjedésére számít. Nem véletlen az optimizmus: az alacsony energiafogyasztásra, a minimális méretekre és a költséghatékonyságra helyezett hangsúly összhangban van a hatékony MI-megoldások iránti növekvő keresettel a különböző iparágakban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.