Az amerikai hatóságok olyan videók nézői adatainak kiadását kérvényezték a Google-től, melyek több mint 30 ezer megtekintésnél járnak. Az ügy hátterében egy szövetségi nyomozás áll.
Ártatlan dolognak tűnhet, de árulkodó és számít, milyen videókra kattint valaki a YouTube-on: a Forbes által áttekintett bírósági dokumentumok alapján a Google-t arra kötelezték amerikai hatóságok, hogy adja át azon YouTube-fiókok adatait, melyek felhasználói megtekintettek bizonyos videókat.
A szövetségi nyomozók a profilok nevét, lakcímét, telefonszámát, egyéb felhasználói tevékenységét szerették volna megtudni egy nagyobb bűnügyi nyomozás részeként – de a kijelentkezett nézők IP-címét is elkérték. Az adatokat a 2023. január 1. és 8. közötti időpontban kérvényezték egy „elonmuskwhm” nevű profil nézőiről. A csatorna futtatóját kriptovalutákat érintő csalással vádolják.
A Forbes nem tudta kideríteni, hogy a Google végül átadta-e a kért adatokat a hatóságoknak, ám a Mashable szerint adatvédelmi szakemberek már a kikérés tényét is aggasztónak találják. A nyomozók érvelése szerint a kérvényük jogilag indokolt, mert így releváns és lényeges adatokat tudnának szerezni egy folyamatban lévő nyomozáshoz.
A Google a Forbes érdeklődésére úgy nyilatkozott, minden hatósági kérést megvizsgálnak, és elbírálnak – szem előtt tartva a felhasználók magánéletét is, bizonyos esetekben visszautasítva a túlkapásgyanús kérelmeket. Az adatvédelmi szakemberek azonban attól tartanak, precedensértékű lehet az eset.
Mint arról nemrég beszámoltunk, a kormányok akár a mobilon felugró összes értesítést láthatják – függetlenül az azon futó operációs rendszertől.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.