Mondhatni zöld utat kapott a TikTok amerikai betiltása, miután az Egyesült Államokban elfogadták az ezt lehetővé tévő törvényjavaslatot. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy amennyiben a tiltás valóban megtörténik, annak egyéb alkalmazásokra is végzetes hatása lehet.
Amerika és Kína felhőtlennek jóindulattal sem nevezhető kapcsolata közismert, így nem meglepő, ha már egy ideje gyanakvással, nemzetbiztonsági kockázatként tekintenek az Egyesült Államokban az egyébként igen népszerű kínai közösségi alkalmazásra, a TikTokra. Néhány nappal ezelőtt az amerikai képviselőház elsöprő többséggel el is fogadta azt a törvényjavaslatot, amely elvezethet a TikTok egyesült államokbeli ellehetetlenítéséhez. (A javaslat most a Szenátushoz kerül.)
A törvényjavaslat 165 napot ad a TikTok kínai anyavállalatának, a ByteDance-nek, hogy „elidegenítse”, azaz eladja egy amerikai cégnek az Egyesült Államokban működő, körülbelül 170 millió felhasználóval rendelkező leányvállalatát, amely az amerikai felhasználók adatait kezeli. Ellenkező esetben betiltják a működését, törlik az amerikai alkalmazás-áruházakból és a webtárhely-szolgáltatásokból az appot. Persze azoknál a felhasználóknál, akiknek telefonjukon már ott van az alkalmazás, nehéz lenne leállítani az egyéni használatot. Kényszeríthetik ugyan az internetszolgáltatókat, hogy blokkolják a TikTokhoz társított IP-címeket, azonban ez könnyen kikerülhető VPN (virtuális magánhálózat) használatával.
Ha végül a szenátus tagjai áldásukat adják a javaslatra, akkor a TikTok lenne az első törvény által betiltott alkalmazás, de – figyelmeztetnek technológiai jogászok – nem az utolsó. Bár a törvényjavaslatot a TikTok nevével fémjelzik, valójában – mutat rá a Gizmodo – más alkalmazások is betilthatók vele, amelyeket az Egyesült Államok elnöke „nemzetbiztonsági fenyegetésnek” tart. Kérdés, hány alkalmazásra húzható majd rá ez a meglehetősen homályos megfogalmazás.
„Most a TikTokra koncentrálunk, mert nyilvánvalóan ez lesz az első célpont. Azonban a törvénynek bizonytalan hatásai lehetnek, mert valójában azt sem tudni, kikről beszélünk” – fejezte ki fenntartásait a Santa Clara Egyetem internetjogi professzora, Eric Goldman. Szerinte a törvényjavaslat nem veszi figyelembe, hogy hány alkalmazás és webhely tartozhat a hatálya alá, a szakértő a törvényjavaslatot egy, a közelgő elnökválasztás előtt az amerikai választók felé bemutatott performasznak tartja. Viszont könnyen elindíthat egy lavinát, ugyanis a törvényjavaslatban az is szerepel, hogy az inkriminált appnak „egy külföldi ellenfél irányítása alatt kell állnia”. Ez a kitétel viszont magában foglalhatja bármely olyan alkalmazást, amely például Oroszországhoz, Iránhoz, Észak-Koreához vagy Kínához bármilyen formában köthető. Akinek adott esetben semmi köze nincs a helyi rezsimhez.
A Gizmodo példákkal is megvilágítja a fentieket. Orosz ügynökök Facebook-csoportokat használtak a szavazók befolyásolására a 2016-os választásokon. Néhány hónappal ezelőtt, Elon Musk X-én az Irán által támogatott Hamász terrorcsoport téves információkat terjesztett, miközben promóciós szolgáltatásokért és kék pipákért fizetett. A szakértő szerint a törvényjavaslat akár úgy is értelmezhető, hogy ennyi elég a Facebook és az X bizonyos részeinek amerikai letiltásához.
Jelenleg az elnöknek és a kongresszusnak szinte nincs befolyása arra, hogy milyen alkalmazások létezhetnek, és milyenek nem, de a „TikTok-törvény” megváltoztathatja ezt. A jogszabály gyorsan áthaladhat a Kongresszuson, viszont a döntés visszavonása már sokkal lassabb folyamat lehet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.