A Nemzetközi Űrállomás hivatalos nyelve ugyan az angol, ám az űrhajósoknak oroszul is kell tudniuk. És itt kezdenek a dolgok érdekessé válni.
Különleges helyzet állt elő a Nemzetközi Űrállomáson (ISS): az ott lévő űrhajósok egy furcsa keveréknyelvet, az úgynevezett runglisht kezdték el beszélni – számolt be róla az IFLScience. A runglish elnevezés az orosz (russian) és az angol (english) szavakból tevődött össze, ahogy maga a nyelv is. Ennek a kettőnek a furcsa keverékét használják odafönt.
A Nemzetközi Űrállomás hivatalos nyelve az angol, ám minden asztronautától elvárják, hogy valamilyen szinten megértse az oroszt is. Ennek legfőbb oka, hogy az ISS-re a SpaceX megjelenéséig csak a Szojuz űrhajókkal lehetett eljutni, és annak fedélzetén minden kapcsoló és utasítás orosz felirattal szerepelt. Mivel a felek kevésbé beszélik jól a másik nyelvét, ezért az űrállomás fedélzetén lévők egy saját keveréknyelvet kezdtek el használni, hogy mindenki mindent megértsen.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/726316f4-822d-4e0f-a6c8-4580fd51082d.jpg)
Peggy Whitson amerikai biokémikus, az ISS első női parancsnoka, akik kétszer is irányította az űrállomást, nemrég úgy nyilatkozott, volt már olyan tagja a legénységnek, aki a csütörtök és a kedd szavakat keverte állandóan össze, ezért inkább a közös nyelven emlegetett napokat.
Az űrhajós szerint amikor sürgősségi eljárást kell végrehajtani, akkor pontosan tudnia kell a parancsnoknak, hogy kihez miként lehet szólni. Ennek fényében angolul vagy oroszul beszélt, hogy a folyamat gördülékeny legyen, a munka során pedig lassan megérti az ember, hogy milyen szókincset lehet használni, mi az, amit könnyen megért valaki, és mi az, amit nehezebben.
Hogy pontosan mi a runglish, arról nincs egyetértés a nyelvészek között. Valaki szerint egy rosszul beszélt angol, mások szerint egy pidgin nyelv, vagyis egy nyelv nyelvtanilag leegyszerűsített formája. Ám fontos, hogy a runglish mindkét nyelvből kölcsönöz nyelvi formákat, így újakat is alkot..
A runglish folyamatosan változik, nincs kőbe vésett szabálya, és a használata attól függ leginkább, hogy ki beszéli.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.