Tech hvg.hu 2024. március. 05. 22:03

Idegen csillag közelítette meg a Naprendszert, megváltozott tőle a Föld pályája

Egy nemrég megjelent tudományos publikációban arról értekeznek a szerzők, hogy a szimulációk alapján 2,8 millió évvel ezelőtt egy idegen csillag robogott el a Naprendszer mellett. A jövőben is történni fog hasonló.

Régóta vizsgálják már a tudósok, hogy miként keletkezett a Naprendszer, és milyen hatások formálták olyanná, amilyen ma. A téma azért is fontos, mert ha erre sikerül fényt deríteni, az egy lépéssel közelebb viheti az emberiséget az élet keletkezésének megértéséhez.

Ebben a témában kutat Nathan Kaib az Oklahomai Egyetem, valamint Sean Raymond a Bordeaux-i Egyetem tudósa is, akiknek közös publikációja nemrég jelent meg a The Astrophysical Journal Letters hasábjain. Arra jutottak, hogy egy idegen csillag befolyásolta a Föld pályáját, és ez jelentős hatással volt a bolygónk fejlődésére.

Pixabay/WikiImages

A szóban forgó csillag a HD-7977, ami a számítások szerint nagyjából 2,8 millió évvel ezelőtt haladt el a Naprendszer mellett. A legközelebbi távolságáról egyelőre nem született konszenzus. Van, aki úgy gondolja, hogy 31 ezer csillagászati egységre (CSE), mások szerint viszont 4000 csillagászati egységre közelítette meg a Napot. (Egy csillagászati egység 150 millió kilométernek felel meg.)

Érdekesség, hogy az ilyen esetek nem is annyira ritkák. A számítások szerint 1 millió évente 50 ezer CSE-n belül halad el egy csillag a Naprendszer mellett, 10 millió évente pedig egy olyanra is sor kerül, ami 10 ezer CSE-n belül közelíti meg a Napot.

Szorul a hurok a Naprendszer titokzatos kilencedik bolygója körül, hamarosan megtalálhatjuk

Amerikai kutatók kiszűrték azoknak a potenciális helyeknek a 78 százalékát, ahol a Naprendszer rejtélyes, kilencedik bolygóját kell keresni.

Ha a 4000 CSE távolság a pontos adat, akkor a HD-7977 közelítése a Naprendszer több bolygója, köztük a Föld pályáját is módosíthatta.

A kutatók szerint további adatok szükségesek munkájuk pontosításához.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.