Több szabálytalanságot is vétett az Elon Musk által alapított Neuralink abban a kaliforniai kísérleti laboratóriumában, ahol állatokon tesztelték, hogyan lehet beültetni a cég által fejlesztett chipet az agyba.
Év elején derült ki, hogy a Neuralink elvégezte az első beavatkozást, amely során ember agyába ültették be a vállalat által kifejlesztett chipet. Nem sokkal később már az első eredmények is megérkeztek, amelyek azt mutatták, a beavatkozás jól sikerült: az illető a gondolatai segítségével képes megmozdítani egy számítógépes egér kurzorát.
A Reuters jelentése szerint azonban probléma is akad a projekt körül. Az amerikai gyógyszerfelügyelet, az FDA szakemberei 2023 júniusában tettek látogatást a cégnél, az állatkísérleteket folytató kaliforniai telephelyen. Kiderült, hogy számos problémát találtak a dokumentációval és kísérletek minőség-ellenőrzésével kapcsolatban. Ilyen probléma például az, hogy a kísérletekben használt műszerek kalibrálásáról nincs semmilyen feljegyzés, illetve az FDA szerint a Neuralink nem dokumentálta megfelelően egyes eljárásait.
Mit csinál Elon Musk cége az emberek agyával?
Sem tudományosan, sem a gyakorlatban nem igazán új, hogy betegek vagy sérültek az agyhullámaik felhasználásával számítógépezzenek vagy mozogjanak, de elképzelhető, hogy az újabb agyi implantátum valamikor piacképes termékhez vezet.
A Reuters szerint az FDA a texasi laboratóriumot is felkereste, ott nem tárt fel semmilyen problémát.
A Neuralink célja, hogy egy olyan agy–számítógép-interfészt fejlesszen ki, amely segítségével az emberek irányíthatják az elektronikai eszközeiket, segíthet a betegségben küzdő embereknek kommunikálni a külvilággal, hosszú távon pedig akár az internetre is rá lehetne vele csatlakozni.
A fejlesztéseket sokan kritizálják. 2023 szeptemberében horrorisztikus részletek derültek ki arról, mi történt az állatokkal, akik megkapták a chipet. A feljegyzések szerint 2018 és 2022 között körülbelül 1500 állat pusztult el a kísérletek során.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.