Hormonmentes fogamzásgátlást ígér a férfiaknak az új szer, melyet hamarosan embereken is kipróbálnak.
Az elmúlt évtizedekben sok kutató dolgozott azon, hogy óvszeren és vazektómián túl is legyen valamilyen alternatíva a férfi fogamzásgátlásra. Azok a készítmények azonban, amelyek eddig eljutottak a kipróbálási fázisába, mind hormonalapúak voltak. Az amerikai YourChoice Therapeutics nevű vállalat nemrég komoly előrelépést tett a hormonmentes férfi fogamzásgátló szer kifejlesztésében, most pedig úgy tűnik, egy másik kutatás is meghozhatja a kívánt eredményt.
Az amerikai Salk Biológiai Kutatóintézet tudósai egy olyan fehérjekomplexről írtak tanulmányt, amely szabályozza a génexpressziót a spermiumtermelés során. A Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a szakemberek hím egereket kezeltek a már létező hiszton-deacetiláz (HDAC) inhibitorokkal, amelyek befolyásolják a fehérjekomplexek működését.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/50839b5e-1374-4de6-b5f0-ea91aa18f6f8.jpg)
A kísérlet eredménye igen biztató. Az egereknél
- nem változott a nemi vágy,
- nem változott a tesztoszteron termelése,
- 60 nappal az utolsó gyógyszer után visszaállt a termékenység.
Ronald Evans, a tanulmány vezető szerzője szerint ahogy a korábbi készítmények, úgy ez a megoldás is az úgynevezett retinsavra, vagyis az A-vitamin metabolitjára épít. Ez egyfajta jelet ad a herékben lévő őssejtek számára, hogy spermiumokká alakuljanak. Ahhoz, hogy ez a folyamat beinduljon, a retinsav receptorainak kötődniük kell az SMRT nevű fehérjéhez, ami aztán hiszton-deacetliáz segítségével szinkronizálja a spermiumokat termelő gének expresszióját.
Új módszert azonosítottak a kutatók, amivel még közelebb kerülhet a férfi fogamzásgátló tabletták kifejlesztése
Az Arrdc5 nevű gén lehet a férfi fogamzásgátlás kulcsa, ami „kikapcsolva" csökkentheti a spermaszámot, és a mozgásuk is lassulhat. A módszer amellett, hogy az állatok esetében is alkalmazható, abból a szempontból is ígéretes, hogy a gyógyszert elhagyva minden visszaáll a normál kerékvágásba.
A korábbi megközelítések során blokkolták a retinsavat vagy annak receptorát, hogy elöljék a spermiumtermelést – ez azonban különböző mellékhatásokhoz vezetett. A mostani megoldás azonban csupán blokkolja a termelési ciklust, így nincs, vagy elenyésző hatással van csak a test más területére.
A kutatók szerint a fejlesztés készen áll arra, hogy elkezdjék a klinikai kipróbálását. Ám annak igen alaposnak kell lennie, így néhány évbe is telhet, mire gyógyszerként megjelenik a patikákban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.