Francia kutatók ezer emberen mutatták ki, hogy a dohányzásnak még évekkel az utolsó szál cigaretta elszívását követően is van jelentős rossz hatása az immunrendszerre.
Az régóta nem kérdés, hogy a dohányzás súlyosan károsítja az egészséget. Arról viszont a mai napig kerülnek elő újabb és újabb információk, hogy mennyire. Nemrég a párizsi Pasteur Intézet tudósai is kutatásokat végeztek a témában, és egy igen komoly következtetésre jutottak: a dohányzás még évekkel azután is károsítja az immunrendszert, hogy az illető már letette a cigarettát. Bizonyítékaikat a Nature folyóiratban tálalták.
A tudósok elsősorban az immunválasz környékén kutakodtak. Violaine Saint-André munkatársaival közösen 1000 egészséges francia ember vérmintáját elemezte. A mintákat olyan molekuláknak, mikroorganizmusoknak és vírusoknak tették ki, amelyekről ismert, hogy aktiválják az immunrendszert. Ezután megmérték az egyes molekulák vagy kórokozók hatását a citokineknek nevezett fehérjék termelésére, amelyek szabályozzák a szervezet gyulladásos reakcióit.
A tudósok ezeket az eredményeket 136, a személyes tulajdonságra vonatkozó demográfiai, környezeti és klinikai adatokkal kombinálták. Azt találták, hogy három tényező mutat kritikus összefüggést a citokinválasszal: a dohányzás, a testtömeg-index és a korábbi citomegalovírus-fertőzés. Ezek befolyásolják leginkább, milyen valakinek az immunválasza.
Elf Bar? Hol van az már! Most minden tini Pocót szív
Nagy hatása nem volt az Elf Bar elleni szigorú fellépésnek, de a tinik maguktól is kezdenek elfordulni a manórúdtól, ugyanis már inkább annak egy sokkal nagyobb kapacitású utódját, a Poco Bart fogyasztják. Ma pont ott vagyunk a Pocóval, mint két éve a manórúddal: minden tini ismeri, de a felnőttek nem is hallottak róla.
A dohányzással kapcsolatos adatok különösen feltűnőek voltak: a dohányzás hatása a citokinválaszokra olyan nagy volt, mint az életkor, a nem és a genetikai tényezők együttes hatása. Ráadásul a cigizés hatása éveken át fennmaradt, még a leszokás után is.
Nemrég éppen magyar kutatók igazolták, hogy hogyan járul hozzá a dohányfüst a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás kialakulásához, egy másik vizsgálat pedig arra jutott, hogy a dohányzás olyan DNS-mutációkat okoz, amelyek rákhoz vezetnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.